historia

Maratony Matematyczne organizowane są podczas Dolnośląskich Festiwali Nauki od 2001 roku (IV DFN) z przerwą w roku 2004 (VII DFN). Rozwiązywanie zadań "do upadłego" jest świetną zabawą i przygodą z matematyką dla jej fanów. W I Maratonie wystartowało ok. 1600 zawodników, a w X edycji w 2011 liczba uczestników, którzy z powodzeniem przeszli eliminacje, osiągnęła 3500. Niektórzy przyjeżdają na tę imprezę co roku z odległych miejscowości, nawet z zagranicy. Wiele osób startowało we wszystkich edycjach. Laureat pierwszego Maratonu w kategorii SP jest obecnie studentem matematyki na UWr i bierze udział w przygotowaniu zadań maratonowych dla młodszych kolegów.

naśladowcy

Wrocławskie maratony znalazły nie tylko entuzjastów, ale i pierwszych naśladowców.W latach 2004 i 2006 zorganizowane zostały przez wrocławskich studentów pod patronatem Magazynu Miłośników Matematyki zamiejscowe MiniMaratony Matematyczne z okazji zjazdu Polskiego Towarzystwa Matematycznego w Białymstoku i Forum Matematyków Polskich w Gdańsku. Od kilku lat odbywają się podobne imprezy w I LO w Piotrkowie Trybunalskim i II LO w Jeleniej Górze, a także w Warszawie, Łodzi i Szczecinku.

jubileusz

Z okazji X edycji Maratonu Matematycznego w 2011 roku w ceremonii otwarcia zawodów wzięli udział:

  • wiceprezydent Wrocławia - Jarosław Obremski
  • koordynator Festiwalu Nauki na UWr - prof. Adam Pawłowski
  • dyrektor Instytutu Matematycznego UWr, laureat "Polskiego Nobla" - prof. Ludomir Newelski.

Specjalne upominki z osobistymi dedykacjami przygotowali laureaci I edycji Maratonu z 2001 roku w poszczególnych kategoriach:

  • SP - Witold Świątkowski - dawniej uczeń SP 91 we Wrocławiu, obecnie student IV roku matematyki na UWr,
  • GM - Bartłomiej Andrzejewski - dawniej uczeń GM 1 w Opolu, obecnie absolwent SGH w Warszawie (kierunki: finanse i bankowość oraz stosunki międzynarodowe), właściciel firmy geodezyjnej GEOZAUR w Opolu,
  • LO - Marcin Preisner - dawniej uczeń I LO w Jeleniej Górze, obecnie doktorant w Instytucie Matematycznym UWr,
  • PR - Piotr Kryszkiewicz - dawniej i obecnie nauczyciel matematyki w ZS w Miliczu,
  • AM - Waldemar Bednarz - dawniej i obecnie inżynier elektronik z Wrocławia, kandydat na prezydenta Wrocławia 2014  

oraz

  • GM - Marek Kamiński - drugi w I edycji, dawniej uczeń GM 8 we Wrocławiu, obecnie absolwent matematyki na UWr,
  • GM - Michał Molicki - zwyciezca II edycji, dawniej uczeń GM 49 we Wrocławiu, obecnie absolwent matematyki na UWr, stażysta w Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie,
  • PR - Piotr Pawlikowski - drugi w I edycji, dawniej i obecnie nauczyciel matematyki w I LO w Kluczborku.

statystyki

edycja rok uczestnicy
SP+GIM+LO+PROF+AMAT
finaliści
SP+GIM+LO+PROF+AMAT
I 2001 1625
214+1152+225+19+15
391
63+210+91+16+11
II 2002 1428
206+896+281+28+17
485
97+170+176+26+16
III 2003 2612
515+1398+611+62+25
533
127+188+147+55+16
IV 2005 2289
340+1208+715+15+11
354
61+160+116+11+6
V 2006 2330
380+1268+642+28+12
570
110+245+185+19+11
VI 2007 2553
655+1249+610+18+11
364
91+149+95+18+11
VII 2008 3121
938+1542+610+19+12
416
89+193+108+16+10
VIII 2009 2525
836+1178+474+27+10
621
151+319+119+25+7
IX 2010 3186
1007+1488+660+20+11
647
178+247+195+18+9
X 2011 3489
1084+1598+753+36+18
811
267+327+166+36+15
XI 2012 3685
1309+1564+775+27+10
565
183+220+132+23+7XII
XII 2013 3380
1098+1422+810+38+12
763
217+221+282+34+9
IIIX 2014 4051
1173+1813+1020+33+12
789
207+271+268+31+12
XIV 2015 3203
919+1599+643+31+11
457
88+219+110+29+11
XV 2016 3300
908+1644+698+39+11
622
235+235+102+39+11
XVI 2017 3138
810+1499+949+32+10
556
134+225+157+30+10

 

zwycięzcy Maratonów Matematycznych

  • 2001 - I MM
    SP - Witold Świątkowski (SP 91 Wrocław)
    GIM - Bartłomiej Andrzejewski (G 1 Opole)
    LO - Marcin Preisner (I LO Jelenia Góra)
    PROF - Piotr Kryszkiewicz (nauczyciel matematyki, ZS nr 2 Milicz)
    AMAT - ???
     
  • 2002 - II MM
    SP - Bartłomiej Trocha (SP 91 Wrocław)
    GIM - Michał Molicki (G 49 Wrocław)
    LO - Andrzej Łątka (XIV LO Wrocław)
    PROF - Stanisław Klekot (student PWr)
    AMAT - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
     
  • 2003 - III MM
    SP - Mariusz Olszewski (SP 90 Wrocław)
    GIM - Andrzej Zając (G Bolków)
    LO - Michał Chrzanowski (IX LO Wrocław)
    PROF - Sebastian Gąsior (student PWr)
    AMAT - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
     
  • 2004 - Maraton nie odbył się z powodu remontu w IM UWr
     
  • 2005 - IV MM
    SP - Michalina Sieradzka (SP 93 Wrocław)
    GIM - Andrzej Moskal (G 1 Wrocław)
    LO - Stanisław Klajn (II LO Lubin)
    PROF - Filip Sieczkowski (student PWr)
    AMAT - Ewa Piekarska (gospodyni domowa,  Wrocław)
     
  • 2006 - V MM
    SP - Jakub Sutowicz (SP 60 Wrocław)
    GIM - Aleksander Małecki (G 23 Wrocław)
    LO - Andrzej Zając (II LO Jelenia Góra)
    PROF - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
    AMAT - Robert Motyka (doradca podatkowy, Bogatynia)
     
  • 2007 - VI MM
    SP - Kamil Niziński (SP 64 Wrocław)
    GIM - Maciej Tyszko (G 49 Wrocław)
    LO - Mikołaj Hojko (III LO Wrocław)
    PROF - Piotr Mazur (urzędnik, Złotoryja)
    AMAT - Piotr Mazur (urzędnik, Złotoryja)
     
  • 2008 - VII MM
    SP - Paweł Berezowski (SP Środa Śląska)
    GIM - Mateusz Gołębiewski (G 49 Wrocław)
    LO - Krzysztof Nowicki (XIV LO Wrocław)
    PROF - Piotr Pawlikowski (nauczyciel matematyki, I LO Kluczbork)
    AMAT - Piotr Mazur (urzędnik, Złotoryja)
     
  • 2009 - VIII MM
    SP - Agnieszka Dudek (SP 3 Wrocław)
    GIM - Kamil Dzikowski (G 49 Wrocław)
    LO - Agata Gniewek (XIV LO Wrocław)
    AMAT - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
    PROF - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
     
  • 2010 - IX MM
    SP - Dawid Ignasiak (SP 24 Wrocław)
    GIM - Michał Hadryś (GIM 49 Wrocław)
    LO - Mateusz Gołębiewski (XIV LO Wrocław)
    PROF - Waldemar Bednarz (inżynier elektronik, Wrocław)
    AMAT - Robert Motyka (doradca podatkowy, Bogatynia), Piotr Mazur (urzędnik, Złotoryja)
     
  • 2011 - X MM
    SP - Dawid Ignasiak (SP 24 Wrocław)
    GIM - Maciej Kucharski (GIM 49 Wrocław)
    LO - Radosław Serafin (III LO Wrocław)
    PROF - Damian Straszak (student IM i II UWr)
    AMAT - Piotr Mazur (urzędnik, Złotoryja)
     
  • 2012 - XI MM
    SP - Jakub Kamiński (SP 17 Wrocław)
    GM - Krzysztof Bednarek (GM 13 Wrocław)
    LO - Łukasz Bożyk (VI LO Warszawa)
    PROF - Mariusz Olszewski (student PWr, zwycięzca SP z roku 2003)
    AMAT - Robert Motyka - doradca podatkowy, Bogatynia
     
  • 2013 - XII MM
    SP - Jakub Dobrzański, SP 3 Lubin
    GM - Barbara Zięba, GM 10 Wrocław
    LO - Łukasz Bożyk, VI LO Warszawa
    PROF - Tomasz Skalski, student matematyki na PWr
    AMAT - Wojciech Borowicz - student medycyny na WUM
     
  • 2014 - IIIX MM
    SP - Mateusz Padarz, SP 76 Wrocław
    GM - Radosław Girul, GM 38 Wrocław
    LO - Grzegorz Ciesielski, III LO Wrocław
    PR - Tomasz Skalski, student matematyki PWr
    AM - Robert Wojakowski, inż. mechanik, Wrocław
     
  • 2015 - XIV MM
    SP - Cyprian Ziółkowski, SP 23 Wrocław
    GM - Radosław Girul, GM 38 Wrocław
    LO - Katarzyna Miernikiewicz, III LO Wrocław
    PR - Tomasz Skalski, student matematyki PWr
    AM - Adam Strzeczkowski, przewodnik miejski po Wrocławiu
     
  • 2016 - XV MM
    SP - Antoni Buraczewski, SP 107 Wrocław
    GM - Krzysztof Gąciarz, GA PWr
    LO - Radosław Girul, LO Wrocław
    PR - Michał Błauciak, student
    AM - Adam Strzeczkowski, pomocnik budowkany z Wrocławia
     
  • 2017 - XVI MM
    SP - Marek Muzyka, SP Kiełczów
    GM - Mateusz Padarz, GA PWr
    LO - Oliwia Kropidłowska, III LO Wrocław
    PR - Dominik Bojko, student matematyki na PWr
    AM - Adam Strzeczkowski, merchandiser z Wrocławia

 

Hall of Fame

Ranga zawodnika ustalana jest jako suma punktów 3, 2 lub 1 za zdobycie odpowiednio I, II lub III w Maratonie.

  • Waldemar BEDNARZ - ranga 19
    (inżynier, elektronik Wrocław)
    III m. PR 2012
    I m. AM 2010
    I m. AM 2009
    I m. PR 2009
    I m. PR 2006
    I m. AM 2003
    I m. AM 2002
  • Piotr MAZUR - ranga 17
    (urzędnik, Złotoryja)
    II m. AM 2016
    I m. AM 2011
    I m. AM 2010
    I m. AM 2008
    I m. AM 2007
    I m. PR 2007
  • Radosław GIRUL - ranga 15
    (SP 76 Wrocław, GM 38 Wrocław, LO XXIV Wrocław)
    II m. LO 2017
    I m. LO 2016
    I m. GM 2015
    I m. GM 2014
    II m. GM 2013
    II m. SP 2012
  • Tomasz SKALSKI - ranga 15
    (III LO Wrocław, IM PWr)
    II m. PR 2017
    I m. PR 2015
    I m. PR 2014
    I m. PR 2013
    II m. LO 2012
    II m. LO 2011
  • Adam STRZECZKOWSKI - ranga 12
    I m. AMAT 2017
    I m. AM 2016
    I m. AM 2015
  • Mariusz OLSZEWSKI - ranga 11
    (III LO Wrocław, PWr)
    II m. PR 2017
    III m. PR 2015
    I m. PR 2012
    III m. LO 2009
    I m. SP 2003
  • Robert MOTYKA - ranga 9
    (doradca podatkowy, Bogatynia)
    I m. AM 2012
    I m. AM 2010
    I m. AM 2006
  • Dawid IGNASIAK - ranga 9
    (SP 24 Wrocław, III LO Wrocław)
    III m. LO 2016
    II m. LO 2015
    I m. SP 2011
    I m. SP 2010
  • Robert WOJAKOWSKI - ranga 7
    II m. AM 2015
    I m. AM 2014
    II m. AM 2013
  • Łukasz ORSKI - ranga 6
    (SP 53 Wrocław, GA PWr Wrocław)
    II m. GM 2016
    II m. SP 2014
    II m. SP 2013
  • Łukasz BOŻYK - ranga 6
    (VI LO Warszawa)
    I m. LO 2013
    I m. LO 2012
  • Mateusz PADARZ - ranga 6
    (SP 76 Wrocław, GA PWr Wrocław)
    I m. GM 2017
    I m. SP 2014
  • Dominik BOJKO - ranga 5
    (XII LO Wrocław, WM PWr)
    I m. PR 2017
    III m. PR 2014
    III m. PR 2013
  • Grzegorz CIESIELSKI - ranga 4
    (GM 1 Wrocław, III LO Wrocław)
    III m. LO 2015
    I m. LO 2014
  • Dominik HAWRYLUK - ranga 4
    (SP Tyniec Mały, GM 23 Wrocław)
    II m. GM 2012
    II m. SP 2010
  • Krzysztof  GĄCIARZ - ranga 4
    (SP 3 Wrocław, GA PWr Wrocław)
    I m. GM 2016
    III m. SP 2013
  • Zygmunt KRAWCZYK - ranga 4
    II m. PR 2011
    III m. PR 2010
    III m. PR 2009
  • Anna PIEKARSKA - ranga 4
    (XIV LO, II UWr)
    II m. PR 2011
    III m. PR 2010
    III m. LO 2009
  • Arkadiusz KOZDRA - ranga 3
    (GM 49 Wrocław, XIV LO Wrocław)
    II m. LO 2016
    III m. GM 2014