IIIX Wrocławski Matematyczny Marsz na Orientację (2015)

lokalizacja

IIIX WMMnO odbędzie się 3 X 2015 w Parku Pilczyckim. Bazą zawodów będzie VI LO we Wrocławiu (ul. Hutnicza 45), a start usytuowany będzie na boisku SP 19 we Wrocławiu (ul. Koszykarska 2-4).

Dojście z bazy zawodów na start zajmuje ok. 5 minut ostrzałkowanym deptakiem równoległym do ul. Rękodzielniczej i wymaga przekroczenia kilku ulic (Hutniczej, Tkackiej, Górniczej, Murarskiej i Koszykarskiej). Należy zachować daleko idącą ostrożność i przechodzić przez jezdnie tylko na pasach. Przejścia przez te ulice będą nadzorowane przez patrole policji, straży miejskiej oraz nauczycieli w odblaskowych kamizelkach.

Prosimy o zabranie koców piknikowych!

historia Pilczyc

Zachęcamy do zapoznania się z historią osiedla Pilczyce w prezentacji przygotowanej przez uczennicę SP 19 Wrocław Martę Nowak, która została wyróżniona w konkursie "Moja mała Ojczyzna".

legenda o zaskrońcu-ludojadzie

Jeszcze całkiem niedawno obok wielkiego Stawu Pilczyckiego znajdowało się kilka mniejszych akwenów, w tym owiany złą sławą Staw Zaskrońców. Jak powszechnie wiadomo gady te lubią pławić się w spokojnej, stojącej wodzie, świetnie pływają i nurkują, dlatego na swoje siedliska wybierają podmokłe tereny w pobliżu stawów i jezior.

Zaskrońce są drapieżnikami. Muszą jeść, a trawą się nie pożywią. Jedzą dużo żab, nie pogardzą też na śniadanie innymi płazami, rybami lub małymi gryzoniami, które połykają żywcem, bez uprzedniego uśmiercania. Dla ludzi są niegroźne, wręcz ich unikają. Jednak w Parku Pilczyckim zaskrońce poczuły się tak dobrze, że ich populacja nadmiernie się rozmnożyła. Okoliczni mieszkańcy z przerażeniem odkryli, że ze stawu zniknęły ryby, a w parku zamilkł wieczorny rechot żab. O tę ekologiczną katastrofę obwinili zaskrońce i zaczęli je bezmyślnie tępić.

To z kolei nie spodobało się zaskrońcowi Alfa z pilczyckiego stada, który postanowił odpłacić ludziom pięknym za nadobne. W słoneczne dni wyciągał się nad brzegiem stawu i udawał martwego. A gdy tylko zbliżył się doń jakiś człowiek, wydawał z siebie ogłuszający syk i wypuszczał cuchnącą, paraliżującą ciecz, a potem pożerał i przez tydzień trawił niedoszłego napastnika. Po jakimś czasie wyglądał już nie jak zaskroniec, ale jak ogromna anakonda.

Do dziś na Pilczycach krążą opowieści o kryjącym się w szuwarach zaskrońcu-ludojadzie. Gdy podczas marszu staniesz oko w oko z zaskrońcem, nie ulegaj się panice. Stań w bezruchu. Pamiętaj, że węże atakują tylko poruszającą się zdobycz. Jeśli ten manewr nie wypali, zaklekocz donośnie. Bociany to najwięksi naturalni wrogowie zaskrońców, z którymi rywalizują przecież o żaby. Z takiego spotkania z pewnością wyjdziesz bez szwanku i ocalisz życie, jeśli przed wyruszeniem na trasę obficie skropisz się perfumami. Zaskrońce mają doskonały węch i silna perfuma je odstrasza. Podobnie działa na nie odór chmielowy.

kategorie wiekowe

W konkursie startują trzyosobowe patrole w pięciu kategoriach:

• szkoły podstawowe,
  • gimnazja,
  • szkoły ponadgimnazjalne,
  • studenci,
  • nauczyciele i rodzice.

zgłoszenia

Zapisy prowadzone są do 29 IX 2015 za pomocą formularza on-line. Lista zgłoszonych szkół jest tutaj. Przed zgłoszeniem szkoły należy zapoznać się z regulaminem MMnO.

Jest to impreza dla szkół, więc nie przyjmujemy zgłoszeń indywidualnych. Każda szkoła może wystawić maksymalnie 3 trzyosobowe patrole uczniowskie i 1 patrol złożony z nauczycieli i/lub rodziców, w tym także rodzin z małymi dziećmi. Szkoła nie może wystawić tylko patrolu nauczycielskiego (nie zgłaszając patroli uczniowskich).

W przypadku gdy liczba zgłoszeń przekroczy 1000 zawodników (limit stosowalności przepisów dla imprez masowych), nie wszystkie zgłoszone szkoły będą przyjęte do Marszu. Wtedy o kolejności przyjęć w danej kategorii zdecyduje liczba punktów rankingowych podana w formularzu zgłoszeniowym. Dokładny opis tej punktacji jest tutaj. Poza systemem kwalifikowane będą szkoły będące byłymi, aktualnymi lub przyszłymi organizatorami MMnO. Po zamknięciu zgłoszeń ogłoszona zostanie lista startowa patroli uczestniczących w Marszu.

dojazd

Dojazd na miejsce zawodów możliwy jest środkami komunikacji miejskiej:

• autobusem 136 do przystanku Górnicza-Rękodzielnicza
    dojście do bazy deptakiem spacerowym do równoległej ul. Hutniczej (2 min)
  • tramwajami 3, 10, 20, 33 lub autobusem 128 do przystanku Metalowców
    dojście do bazy ul. Hutniczą (5 min)
  • autobusami 101, 102, 103, 104 lub tramwajem 31 do przystanku Górnicza
    dojście do bazy ul. Hutniczą (5 min)

harmonogram dnia

• 8:30 - otworzenie sekretariatu zawodów
  • 9:30 - uroczyste otwarcie zawodów
  • 10:00 - pierwsza minuta startowa
  • 14:30 - zakończenie konkurencji sportowych i rozdanie nagród
  • 15:00 - zakończenie zawodów i rozdanie nagród

imprezy towarzyszące

Podczas zawodów przewidziano:

• kiermasz książek i łamigłówek
  • kiermasz wypieków domowych
  • sklepik z napojami i słodyczami
  • bufet z pierogami
  • grill z możliwością zakupu kiełbasek
  • zupę grochową z chlebem dla wszystkich zawodników po powrocie z trasy (bezpłatnie)
  • zawody sportowe (m.in. skakanka, biegi z jajem, strzały na bramkę, rzuty zapałką)
  • buble-sumo
  • turniej łamigłówek
  • występ zespołu "Zgraja"
  • recitale i pokazy w wykonaniu artystów:

nagrody

Najlepsze patrole z każdej kategorii otrzymują dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Najlepszy patrol w każdej kategorii zdobywa dla swojej szkoły prawo udziału 3 patroli w Matematycznym Marszu na Orientację Orientuj się i licz w Łodzi 10 X.

patronat

• Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr