Historia KMO "Żuraw"

liczby uczestników / finalistów

ed rok SP GIM LO AMAT PROF razem

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

28/15

57/25

83/27

122/37

115/34

108/28

104/41

90/31

38/17

81/31

118/27

122/40

130/29

119/32

69/31

52/22

17/9

17/10

25/20

31/21

50/27

47/24

38/20

11/7

4/3

3/3

3/3

12/12

12/11

10/8

8/6

7/6

9/8

10/9

5/5

9/6

6/5

11/10

10/9

8/8

96/52

168/78

234/82

295/116

313/106

245/104

229/107

168/74

razem 707/248 729/229 236/138 59/52 68/60 1799/719

zwycięzcy kolejnych edycji

  • I edycja - 2010
    SP - Michał Kotowski, SP 15 Kalisz
    GM - Patryk Fałat, GIM 13 Wrocław
    LO - Konrad Bieńko, I LO Lubin
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik WPM
    PROF - Grzegorz Słaboń, student IM UWr

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Konrad Bieńko, I LO Lubin
    (oddano 293 głosy na 74 prace)
     
  • II edycja - 2011
    SP - Sebastian Sosnowski, SP Jeżów Sudecki  
    GM - Weronika Mieczkowska, GIM 5 Wrocław
    LO - Kamila Mielcarek, III LO Kalisz
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik WPM
    PROF - Małgorzata Derdziak, studentka matematyki UWr

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Agnieszka Szymańska-Olejniczak, GM 15 Wrocław

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Beata Górecka-Pęder, nauczycielka z III LO w Kaliszu
    (oddano 692 głosy na 116 prac)
     
  • III edycja - 2012
    SP - Dorota Szopka, SP 20 Wrocław
    GM - Sebastian Sosnowski, GM Jeżów Sudecki
    LO - Andrzej Dąbrowski, ZSP Kalisz Pomorski
    AMAT - Magdalena Bera, studentka UP Wrocław, absolwentka III LO w Kaliszu
    PROF - Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Agnieszka Szymańska-Olejniczak, GM 15 Wrocław

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Ewa Karolczak, grafik komputerowy
    (oddano 466 głosów na 92 modele)
     
  • IV edycja - 2013
    SP - Zofia Tobiasz, SP 19 Wrocław
    GM - Izabela Mróz, GM 29 Wrocław
    LO - Dawid Kęszycki, III LO Kalisz
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik komputerowy
    PROF - Małgorzata Derdziak, naucz. SP 107 Wrocław

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA SPECJALNA (dla najmłodszego uczestnika finału)
    Michał Grzegorski, SP 14 Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    Natalia Romek, GM s. Urszulanek Wrocław
    (oddano 734 głosy na 99 modeli)
     
  • V edycja - 2014
    SP - Jan Zboiński, SP 63 Wrocław
    GM - Hanna Stalke, GM Jezuitów Gdynia
    LO - Anna Łubkowska - LO Nałeczów i Joanna Włódarczyk - III LO Kalisz
    AMAT - Karolina Opalińska, nauczycielka angielskiego GM 1 Kłodzko
    PROF - Dawid Kęszycki, student PWr (absolwent III LO Kalisz)

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Zuzanna Mendera, IM UWr (102 głosy)
    II m. Natalia Romek, GM 1 Wrocław (82 głosy)
    (w sumie oddano 1135 głosów na 130 modeli)
     
  • VI edycja - 2015
    SP - Dominik Martowski, SP 90 Wrocław
    GM - Jakub Tarkowski, GM Trzydnik Duży
    LO - Hanna Stalke, III LO Gdynia
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik komputerowy z Kłodzka
    PROF - Michał Molicki, matematyk z Wrocławia

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Klaudia Skudlarek, ZSP Kępno (92 głosy)
    II m. Marcel Sporek, GM Pisarzowice (75 głosów)
    (w sumie oddano 1030 głosów na 130 modeli)
     
  • VII edycja 2016
    SP - Dominik Martowski, SP 90 Wrocław (po raz II z rzędu)
    GM - Magdalena Owczarek, GM w ZSO Legionowo
    LO - ex aequo Sylwia Duda V LO Bielsko-Biała, Hanna Stalke III LO Gdynia
    AMAT - Barbara Martowska, ekonomistka z Wrocławia
    PROF - Adam Waliczek, nauczyciel w ZSE Wrocław

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby zawodników)
    Katarzyna Nawój - SP i GM Pisarzowice, SP Marciszów

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Agata Marszałek, GM 1 Oleśnica (117 głosów)
    II m. Michał Grzegorski, SP 14 Kalisz (65 głosów)
    (w sumie oddano 1030 głosów na 130 modeli)
     
  • VIII edycja 2017
    SP - Mikołaj Decker, SP 3 Kłodzko
    GM - Michał Piórkowski, GM s. Urszulanek Wrocław
    LO - Wiktor Bodnar, VII LO Wrocław
    AMAT - ex aequo
    Ewa Karolczak, grafik z Wrocławia
    Zuzanna Mendera, pracownik produkcji z Poznania
    PROF - ex aequo
    Dawid Kęszycki, student PWr
    Adam Waliczek, programista z Wrocławia

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby finalistów)
    Joanna Grzanka - SP 2 Zelów

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Michał Grzegorski, GM 10 Kalisz (31 głosów)
    II m. Aleksandra Pęder, SP 14 Kalisz (30 głosów)
    (w sumie oddano 569 głosów na 100 modeli)

 

 

galeria prac

Zdjęcia modeli wykonanych przez uczestników konkursu znajdują się tutaj:

 

licytacje

Prace finalistów "Żurawia" są licytowane na rzecz Fundacji Matematyków Wrocławskich podczas finału Maratonu Matematycznego na Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Do tej pory uzyskane z nich kwoty przeznaczono na następujące cele:

  • 2010 - 650 zł na konto XXI Zimowej Szkoły Matematyki w Szczytnej
  • 2011 - 550 zł na konto XXII Zimowej Szkoły Matematyki w Kowarach
  • 2012 - 840 zł na konto XXIII Zimowej Szkoły Matematyki w Radkowie
  • 2013 - 560 zł na konto XXIV Zimowej Szkoły Matematyki w Szklarskiej Porębie
  • 2014 - 450 zł na konto XXV Zimowej Szkoły Matematyki w Bardzie Śląskim
  • 2015 - 400 zł na konto XXVI Zimowej Szkoły Matenatyki w Nowym Gierałtowie
  • 2016 - 150 zł na konto XXVII Zimowej Szkoły Matematyki w Kowarach
  • 2017 -

Pozostałe modele przekazano na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

 

wykłady finałowe

  • 2010 - "Matematyczne wyszywanki" - Grzegorz Słaboń, IM UWr
  • 2011 - "Co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" - Marek Kordos, IM UW
  • 2012 - "Matematyczna biżuteria" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz
  • 2013 - "Matematyk w trafice" - Piotr Pawlikowski, I LO Kluczbork
  • 2014 - "Wielkanocna niespodzianka" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz
  • 2015 - "Myślenie widzenia" - Jerzy Olek, Wydział Grafiki SWPS Wrocław
  • 2016 - "Curlicue - origami kinetyczne" - Barbara Sikora, GM 5 Wrocław
  • 2017 - "Tesselacje" - Sebastian Sosnowski, ZS Elektronicznych Jelenia Góra
  • 2018 - "Filcowa niespodzianka" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz

 

materiały z wykładów

Poniżej zamieszczamy materiały pomocnicze z wykładów finałowych:

  • szablony do "Matematycznych wyszywanek"
  • ćwiczenia do zajęć "Co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra"
  • zdjęcia modeli z zajęć "Matematyk w trafice"
  • prezentacja i instrukcja do modeli "Curlicue"
ZałącznikWielkość
szablony_2.ppt1.42 MB
coalicjaodkryla.ppt279 KB
wtrafice1.pdf5.23 MB
wtrafice2.pdf3.01 MB
curlicue_0.ppt9.44 MB