Konkurs indywidualny "Mathematics without Limits"

historia

Ten międzynarodowy konkurs matematyczny organizowany jest od 2000 roku. Finał odbywa się na zmianę w Turcji (Izmir) i Bułgarii (Kazanłyk), a w 2008 roku po raz pierwszy odbył się w Polsce, we Wrocławiu.

Polska była reprezentowana po raz pierwszy na zawodach w 2002 roku przez uczniów I LO w Legnicy i w 2003 przez uczniów III LO we Wrocławiu. W latach 2004 i 2005 roku reprezentacja Polski nie brała udziału w zawodach. Od 2006 roku FMW organizowała co rok otwarte eliminacje do tego konkursu.

Koszty udziału polskich uczniów w zawodach finałowych pokrywała Gmina Wrocław. Polacy wystawiali w zawodach zagranicznych po dwóch reprezentantów w kategorii JUNIOR (gimnazja i I klasy szkół ponadgimnazjalnych) i SENIOR (starsze klasy szkół ponadgimnazjalnych).

W 2009 roku zawody zostały zawieszone.

skład polskiej reprezentacji na zawody zagranicą

• I MWL 2002 - Kazanłyk
    Łukasz Wolański i Michał Harasimowicz (I LO Legnica), coach - Sławomir Suchanowski

• II MWL 2003 - Görece k. Izmiru: Lech Stawikowski, Dominika Pawlik, Stefan Łapicki, Jakub Caban (III LO Wrocław), coach - Michał Śliwiński

• V MWL 2006 - Görece k. Izmiru: Karol Konaszyński, Paweł Totoń, Mateusz Kubica (XIV LO Wrocław), Anna Piekarska (GIM 49 Wrocław), coach - Michał Śliwiński

• VI MWL 2007 - Görece k. Izmiru: Dominik Gronkiewicz, Konrad Królicki (III LO Wrocław), Łukasz Chrzanowski,  Karol Konaszyński (XIV LO Wrocław), coach - Michał Sliwiński

rok liczba szkół liczba uczestników

RAZEM 24 184

zwycięzcy eliminacji krajowych

juniorzy: Karol Konaszyński, Paweł Totoń (XIV LO Ww), Anna Piekarska (G 49 Ww)
    seniorzy: Jakub Caban, Marcin Babij, Mateusz Kubica (XIV LO Ww)

• 2007
    juniorzy: Anna Piekarska (XIV LO Ww), Konrad Królicki (III LO Ww), Łukasz Chrzanowski (XIV LO Ww)
    seniorzy: Karol Konaszyński, Witold Świątkowski (XIV LO Ww), Paweł Totoń (ZSO 1 JG)

• 2008
    juniorzy: Maciej Dulęba (G 49 Ww), Edyta Kania (III LO Ww), Maciej Tyszko (XIV LO Ww)
    seniorzy: Karol Konaszyński (XIV LO Ww), Tomasz Rzepecki (I LO Legnica), Łukasz Chrzanowski (XIV LO Ww)

sukcesy międzynarodowe

• 2007 - Izmir (Turcja)
    złoty medal Juniorzy  - Łukasz Chrzanowski (XIV LO Ww)
    brązowy medal Seniorzy - Dominik Gronkiewicz (III LO Ww)

• 2008 - Wrocław (Polska)
    złoty medal Juniorzy - Maciej Dulęba (G 49 Ww)
    srebrny medal Juniorzy - Edyta Kania (III LO Ww)
    złoty medal seniorzy - Anna Piekarska (XIV LO Ww)
    srebrny medal seniorzy - Karol Konaszyński (XIV LO Ww)
    brązowy medal seniorzy - Piotr Mydłowski (III LO Ww)

regulamin

Do eliminacji krajowych może zgłosić się każdy uczeń gimnazjum lub szkoły ponadgimnazjalnej. Zawodnicy w ciągu 90 minut rozwiązują 8-10 zadań podanych po angielsku i w tym języku muszą zredagować odpowiedzi (na ogół wystarczy staranna notacja symboliczna pełnego toku rozumowania). Podczas zawodów niedozwolone jest korzystanie ze słowników, sprzętu elektronicznego ani żadnych innych pomocy.