Mistrzostwa Polski w Geometrii Elementarnej

Jest to jedyny konkurs w swoim rodzaju. Propaguje rozwiązywanie zadań klasycznymi metodami geometrii elementarnej (bez użycia narzędzi analitycznych, wektorowych i trygonometrycznych). Rozwija wyobraźnię geometryczną i myślenie dedukcyjne.

Organizatorom zależy na otwartym charakterze Mistrzostw, dlatego zaproszenie kierują nie tylko do uczniów szkół średnich, ale także do uczniów starszych klas szkół podstawowych, studentów, nauczycieli, rodziców i wszystkich miłośników geometrii.

W logotypie konkursu wykorzystano motyw z obrazu Wiliama Blake’a, XVIII – wiecznego angielskiego poety i grafika, prekursora romantyzmu - „Stworzenie świata” (obecnie w zbiorach British Museum w Londynie).

uwaga

• W 2011 roku nakładem Dolnośląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego ukazał się zbiór zadań z geometrii elementarnej Wykaż, że... autorstwa Stefana Mizi, który ułatwi przygotowania do zawodów.
  • Zachęcamy też do trenowania na zadaniach z Ligi Zadaniowej z Geometrii Elementarnej, która odbywa się od 2013 roku.

regulamin zawodów

• W roku 2023 zawody będą rozegrane w dwóch kategoriach: Junior (dla uczniów szkół podstawowych) i Open (dla pozostałych zawodników).
  • Konkurs jest bezpłatny, jednoetapowy i indywidualny. Mogą brać w nim udział zawodnicy z całej Polski.
  • Zgłoszenia indywidualne zawodników należy przesłać za pomocą formularza on-line. Nauczyciel może przesłać zbiorcze zgłoszenie ze szkoły.
  • Zawody odbywają się w Instytucie Matematycznym UWr (pl. Grunwaldzki 2)
  • Uczestnicy rozwiązują 12 zadań w czasie 180 minut.
  • Nazwiska finalistów wraz z afiliacją i wynikiem są publikowane na stronie www zawodów. Po zakończeniu zawodów organizatorzy nie przechowują ani nie przetwarzają żadnych danych uczestników konkursu.
  • Laureaci otrzymują dyplomy i nagrody rzeczowe. Jury może przyznać też wyróżnienia za najlepsze rozwiązanie poszczególnych zadań.

sprawy merytoryczne: Stefan MIZIA stefanmizia@wp.pl
sprawy organizacyjne: Małgorzata MIKOŁAJCZYK mikolaj@math.uni.wroc.pl

Klub Miłośników Zadań z Geometrii Elementarnej

Pan Stefan Mizia - nauczyciel matematyki w XIV LO we Wrocławiu, pomysłodawca i organizator Mistrzostw Wrocławia w Geometrii Elementarnej stworzył Klub Miłośników Zadań z Geometrii Elementarnej. Wszystkim chętnym, którzy podadzą mu swój adres mailowy, przesyła ciekawe zadania, wskazówki i rozwiązania, a raz na jakiś czas Klub spotyka się na sesjach zadaniowych w IM UWr. Zaproszenie do Klubu dotyczy zarówno nauczycieli jak i uczniów. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: stefanmizia@wp.pl.

Poniżej zamieszczamy zestawy zadań z kilku spotkań Klubu.

PDF icon twptolemeusza.pdf76.13 KB
PDF icon okrageulera.pdf26.05 KB