XIII Dolnośląski Festiwal Nauki (2010)

statystyki XIII DFN w IM UWr

• Maraton Matematyczny - 3533 zawodników
  • Świat Gier Planszowych - 1778 uczestników
  • Matematyczne wyszywanki - 968 słuchaczy
  • Kostka Rubika - matematyka i magia - 860 słuchaczy
  • licytacja prac z konkursu matematycznego origami Żuraw przyniosła 655 zł, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie obozów matematycznych

program imprez organizowanych przez IM UWr

W ramach XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki we Wrocławiu Instytut Matematyczny UWr organizuje następujące imprezy:

IX MARATON MATEMATYCZNY
(hol Instytutu Matematycznego UWr, pl. Grunwaldzki 2/4)

• 16 IX, godz. 8-15 - eliminacje dla wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjów (ostatnie wejście o 14)
  • 17 IX, godz. 8-15 - eliminacje dla wrocławskich szkół ponadgimnazjalnych i szkół pozawrocławskich (ostatnie wejście o 14)
  • 18 IX, godz. 8-10 - eliminacje "last-minute" (ostatnie wejście o 9)
  • 18 IX, godz. 10-24 lub dłużej - finały

Szczegółowe informacje i regulamin Maratonu są dostępne z MENU na marginesie.

LICYTACJA MODELI MATEMATYCZNEGO ORIGAMI

18 IX od 10:30 w sali A Instytutu Matematycznego UWr będą licytowane prace z konkursu matematycznego origami Żuraw. Licytacja prowadzona będzie na rzecz Fundacji Matematyków Wrocławskich. Galeria licytowanych prac finalistów konkursu znajduje się tutaj. Cena wywoławcza każdego modelu - 6 zł, kwota przebicia - 2 zł.

WROCŁAWSKIE SPOTKANIA MATEMATYCZNE

(sala HS Instytutu Matematycznego UWr, pl. Grunwaldzki 2/4)

• 16 IX, godz. 10.00, 12.00, dodatkowo godz. 14:00 - Grzegorz Słaboń
    "Matematyczne wyszywanki"
    Wykład z pokazem komputerowym - opowieść o tym, jak rodziny prostych stycznych wyznaczają rozmaite krzywe algebraiczne stopnia 2 i 3 ilustrowana wystawą matematycznych wyszywanek. Zajęcia dostępne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
    Szablony do samodzielnego wykonania wyszywanek są tutaj.
  • 17 IX, godz. 10.00, 12.00, dodatkowo godz. 14:00 - Marek Kurcyus
    "Kostka Rubika - matematyka i magia"
    Wykład dotyczy algebraicznych aspektów kodowania algorytmu układania kostki Rubika. Towarzyszy mu pokaz róznych konkurencji z mistrzostw w układaniu kostki Rubika (układanie na czas, jedną ręką, z zawiązanymi oczami itp.) oraz filmy prezentujące mistrzów. Dostępne będą różne rodzaje łamigłówek logicznych - pochodnych kostki Rubika. Zajęcia dostępne są dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

ŚWIAT GIER LOGICZNYCH I STRATEGICZNYCH

(sale 101, 102, 200, 201, 209, 210 dawny budynek XIV LO, ul. Szczytnicka 11)

• 16-18 IX, godz. 9-15, wejścia o pełnych godzinach, seanse po 45 min, ostatnie wejście o 14.15
    Demonstracje gier, nauka zasad i rozgrywki. Impreza obsługiwana przez Klub Gier Planszowych "Koloseum" z Wrocławia.

POKAZY INTERAKTYWNE W SZKOŁACH

• 21 IX, godz.  9.30, SP 28, ul. Grecka 59
  • 21 IX, godz. 12:30, SP 63, ul Mennicza 21/23
    "Matematyczny alfabet" - Kamil Tabiś
    Jak zapisywano liczby w czasach starożytnych w Egipcie, Babilonie, Grecji, Rzymie oraz w państwach Azteków i Inków? – pokaz oraz quiz dotyczący różnych sposobów zapisywania liczb.

WYKŁADY W BYSTRZYCY KŁODZKIEJ

(ZSO ul. Sempołowskiej 13, s. 302)

• 7 X, godz. 11.50 - Małgorzata Mikołajczyk
    "Wstęga Möbiusa w matematyce i sztuce"
    Definicja i badanie własności wstęgi Möbiusa rzędu n (zajęcia warsztatowe). Pokaz komputerowy wykorzystania wstęgi w sztuce i technice. Uczestnicy powinni mieć nożyczki i klej w sztyfcie. Zajęcia przeznaczone dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
  • 7 X, godz. 13.30 - Krzysztof Omiljanowski
    "Geometryczne piękno paraboli"
    Prezentacja komputerowa analitycznych, geometrycznych i optycznych własności paraboli w oparciu o jej definicję metryczną z wykorzystaniem elementarnej wiedzy geometrycznej, bez równań, wzorów, rachunków. Zajęcia przeznaczone dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

miejsca imprez

Maraton i Spotkania Matematyczne
Instytut Matematyczny UWr, pl. Grunwaldzki 2/4
(budynek tuż przy moście Grunwaldzkim)
dojazd z dworców PKP i PKS autobusami linii 145 i 146 do przystanku "Most Grunwaldzki"

Gry logiczne i strategiczne
dawny budynek XIV LO, ul. Szczytnicka 11
dojazd z dworców PKP i PKS tramwajem linii 2 do przystanku "Katedra"

osoba do kontaktu

Małgorzata Mikołajczyk
tel. 071 336 10 85 lub 071 37 57 416
e-mail: Malgorzata.Mikolajczyk@math.uni.wroc.pl

rezerwacje

Na Maraton Matematyczny, Spotkania Matematyczne i Świat gier logicznych i strategicznych obowiązują rezerwacje dla grup. Należy je wysłać na powyższy adres e-mailowy, podając w temacie listu "Festiwal Nauki", a w treści listu:

• nazwę szkoły,
  • imię i nazwisko opiekuna,
  • e-mail opiekuna (jeśli rezerwacja wysyłana jest z innej skrzynki),
  • liczbę uczniów,
  • datę i godzinę zajęć,
  • rodzaj zajęć.

Aktualny stan rezerwacji można sprawdzić, korzystając z MENU na marginesie.