XIV Matematyczny Marsz na Orientację (2016)

galerie zdjęć

lokalizacja

XIV WMMnO odbędzie się 1 X 2016 w twardogórskim lesie Wesółka. Bazą zawodów będzie Gimnazjum nr 1 w Twardogórze (ul. Batorego 5). Dojazd z Wrocławia i powrót zorganizowane będą pociągiem specjalnym. Dojście ze stacji do bazy zawodów zajmuje ok. 10 minut. Trasa (drogą wzdłuż torów i dalej ścieżką wzdłuż rzeki - na mapie oznaczona strzałkami) będzie w terenie oznakowana kolorową bibułą. Dojazd autokarami ulicami Wrocławską i Batorego. Prosimy o zabranie koców piknikowych.

legenda o książęcym dębie

Lasy twardogórskie od dawien dawna obfitowały w łowne zwierzęta: wilki, niedźwiedzie, żubry, dziki, jelenie i wiele innych. Okoliczni możnowładcy często przybywali tu na polowania. Na te tereny chętnie zapuszczał się też pan tych ziem - książę Henryk III Głogowski. Podczas jednego z polowań, pędząc w pogoni za sarną, oddalił się od dworzan. Został sam w kniei, aż tu otoczyła go wataha wilków. Wiedział, że nie da rady całej dzikiej sforze, a na swoje nieszczęście zgubił po drodze róg myśliwski i nie miał jak wezwać pomocy. Próbował spiąć konia i salwować się ucieczką, ale zwierzę było zbyt przerażone i wierzgało tylko kopytami. Wilki były tuż tuż, gdy książę dostrzegł nieopodal olbrzymi, rozłożystymi dąb. Nie namyślając się długo, wskoczył na jeden z jego konarów i z przerażeniem patrzył, jak wilki rzuciły się na bezbronne zwierzę, rozszarpując je na kawałki. Książę nie należał do strachliwych, lecz ten widok sprawił, że trząsł się jak osika. Na szczęście wilki nie potrafią wspinać się na drzewa. Usiadły wokół, czekając aż ofiara osłabnie i niechybnie wpadnie w ich paszcze. Tymczasem zaniepokojona straż książęca przeczesywała już las w poszukiwaniu władcy. Kiedy Henryk usłyszał zbliżających się rycerzy, zaczął wzywać pomocy. Ujadające psy i hałas oręża przepłoszyły watahę. Książę z ulgą zlazł z drzewa, dosiadł nowego konia i udał się na spoczynek do gospody w pobliskiej osadzie zwanej Twardą Górą. Z wdzięczności za ocalone życie nadał jej prawa miejskie, a dąb nazwano jego imieniem. Działo się to w 1293 roku, ale dąb Henryk do dziś stoi dumnie nieopodal Wesółki, opowiadając szumem swych liści historię księcia, któremu uratował życie. Ma dziś prawie 7 m obwodu i jest pomnikiem przyrody. Prowadzi ku niemu szlak turystyczny zaczynający się przy starym młynie w Wesółce. Jeśli podczas marszu usłyszysz w krzakach sapanie wilka lub w ciemnościach zauważysz błysk jego krwiożerczych oczu, bez wahania ratuj się ucieczką na najbliższe drzewo. Może i ciebie ocali od zguby.

kategorie wiekowe

W konkursie startują trzyosobowe patrole w pięciu kategoriach:

• szkoły podstawowe,
  • gimnazja,
  • szkoły ponadgimnazjalne,
  • studenci,
  • nauczyciele i rodziny.

zgłoszenia

Zapisy prowadzone są do 26 IX 2016 za pomocą formularza on-line. Lista zgłoszonych szkół jest tutaj. Przed zgłoszeniem szkoły należy zapoznać się z regulaminem MMnO.

Jest to impreza dla szkół, więc nie przyjmujemy zgłoszeń indywidualnych. Każda szkoła może wystawić maksymalnie 3 trzyosobowe patrole uczniowskie i 1 patrol złożony z nauczycieli i/lub rodziców, w tym także rodzin z małymi dziećmi. Szkoła nie może wystawić tylko patrolu nauczycielskiego (nie zgłaszając patroli uczniowskich).

W przypadku gdy liczba zgłoszeń przekroczy 1000 zawodników (limit stosowalności przepisów dla imprez masowych), nie wszystkie zgłoszone szkoły będą przyjęte do Marszu. Wtedy o kolejności przyjęć w danej kategorii zdecyduje liczba punktów rankingowych podana w formularzu zgłoszeniowym. Dokładny opis tej punktacji jest tutaj. Poza systemem kwalifikowane będą szkoły będące byłymi, aktualnymi lub przyszłymi organizatorami MMnO. Po zamknięciu zgłoszeń ogłoszona zostanie lista startowa patroli uczestniczących w Marszu.

dojazd

Dojazd z Wrocławia na miejsce zawodów zorganizowany będzie pociągiem specjalnym. Wyjazd z Wrocławia Głównego godz. 7:40, powrót godz. 16:42. Pociąg w obie strony zatrzyma się na stacjach Wrocław Mikołajów i Oleśnica Rataje. Koszt przejazdu pociągiem specjalnym w obie strony wynosi 20 zl / os płatne na konto Fundacji do 26 IX (Idea Bank SA 56 1950 0001 2006 0692 5295 0002). Dojście ze stacji PKP do bazy zawodów zajmuje 10 minut (drogą wzdłuż torów kolejowych do wiaduktu i dalej ścieżką w wąwozie wzdłuż rzeki). Trasa będzie oznakowana kolorową bibułą oraz patrolowana przez miejscową policję. Dojazd autokarami ulicami Wrocławską i Batorego. Samochody osobowe mogą zatrzymać się na szkolnym parkingu. Prosimy o niewjeżdżanie autokarami na teren szkoły. Parking dla autokarów znajduje się za budynkiem szkoły, przed Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji. Prosimy o ograniczenie liczby samochodów do niezbędnego minimum. Szkoły wrocławskie prosimy o dojazd pociągiem i nieblokowanie miejsc na parkingu. Te miejsca przeznaczone są dla szkół spoza Wrocławia.

Rozkład jazdy pociągu specjalnego

• 16:42 - przyjazd pociągu specjalnego do Wrocławia Głównego

imprezy towarzyszące

Podczas zawodów przewidziano:

• kiermasz książek i łamigłówek
  • kiermasz wypieków domowych, kawa, herbata
  • sklepik z napojami i słodyczami
  • bufet z ciepłymi daniami
  • zupę pomidorową dla wszystkich zawodników po powrocie z trasy (bezpłatnie)
  • zawody sportowe i taniec belgijski
  • warsztaty Klubu Młodego Odkrywcy
  • turniej łamigłówek logicznych
  • projekcję filmu "Rytmy natury w Dolinie Baryczy"
  • nagrody

Najlepsze patrole z każdej kategorii otrzymują dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe. Niestety, w tym roku zwycieskie patrole nie mogą wziąć udziału w Matematycznym Marszu na Orientację Orientuj się i licz w Łodzi, gdy ten odbywa się tydzien przez marszem Wrocławskim.

patronat

• Dziekan Wydziału Matematyki i Informatyki UWr