Seminarium WMI UWr

Po 35 latach wróciła tradycja organizowania seminarium wydziałowego dla pracowników i studentów WMI UWr. Kolejne posiedzenie odbędzie się 19 XII o 12.30 w sali 119 II UWr. Prof. Leszek Pacholski (II UWr) wygłosi "Kilka kontrowersyjnych uwag o polskiej nauce". Przed wykładem o godz. 12.00 dziekan zaprasza na kawę i ciasto.

 

streszczenie

Pod koniec sierpnia 1967 roku wezwał mnie prof. Kazimierz Urbanik, ówczesny dyrektor Instytutu Matematycznego. Powiedział, że ministerstwo “rzuciło” 6 etatów i wobec tego mam do końca września, podobnie jak trzy inne osoby, które były ze mna na czwartym roku, ukończyć studia. W ciągu miesiąca napisałem pracę magisterską, a dr Andrzej Hulanicki wpisał w indeksie, że zdałem egzamin z przedmiotu “Rozwój pojęć matematycznych”, który był obowiązkowy dla piątego roku. Od tego czasu przez 50 lat z różnych perspektyw oglądałem Wydział, Uniwersytet i polską naukę. Obserwowałem też, jak to robią inni. W trakcie seminarium podzielę się swoimi opiniami na temat stanu nauki w Polsce, proponowanych reform i tego, co trzeba byłoby
zrobić, żeby było lepiej. Wszystko, co powiem, będzie kontrowersyjne.

 

Seminarium organizowane jest od semestru letniego 2017 z inicjatywy dziekana Wydziału Matematyki i Informatyki UWr Tomasza Jurdzińskiego, raz w miesiącu we wtorek. Jego celem jest prezentacja kierunków badań prowadzonych przez pracowników Wydziału w sposób elementarny, dostępny dla niespecjalistów oraz studentów. Wykład trwa 45 minut, a przez kolejny kwadrans odbywa sie dyskusja. Organizatorami spotkań są Dariusz Biernacki (II UWr) oraz Dariusz Buraczewski (IM UW).

Seminarium jest kontynuacją tzw. Matematycznych Wtorków, cotygodniowych środowiskowych spotkań wrocławskich matematyków, których celem był przegląd publikacji.

 

Poprzednie posiedzenia

  1. 25 IV 2017 prof. Ludomir Newelski (IM UWr) - Język a struktura
  2. 30 V 2017 prof. Witold Charatonik (II UWr) - W poszukiwaniu rozstrzygalnych logik
  3. 18 IX 2017 Kate Juschenko (Northwestern University, USA) - Cycling amenable groups and soficity
  4. 7 XI 2017 prof. Jacek Świątkowski (IM UWr) - Grupy hiperboliczne, brzeg w nieskończoności i kompakty Markowa
  5. 19 XII 2017 prof. Leszek Pacholski (II UWr) - Kilka kontrowersyjnych uwag o polskiej nauce
  6. prof. Grzegorz Karch (IM UWr) -
10 miesięcy temu