Staropolszczyzny im się zachciało. Matematycy piszą do rektora

red
20.11.2013 , aktualizacja: 21.11.2013 10:55
A A A Drukuj
Uniwersytet Wrocławski

Uniwersytet Wrocławski (Fot.Maciej Swierczynski / AG)

23 października senat Uniwersytetu Wrocławskiego postanowił, że w 2015 r. będzie świętował 70-lecie powstanie polskiej uczelni. Tymczasem w 2002 roku świętowano 300-lecie UWr, a w 2011 - 200 lat jego istnienia. Ta decyzja budzi kontrowersje nie tylko w środowisku naukowym.
Artykuł otwarty
Artykuł otwarty
Senatorowie uznali, że mimo problemów finansowych uczelni należy rocznicę "godnie uczcić, nie szczędząc sił i środków" (jak głosi uchwała podjęta przy zaledwie dwóch głosach sprzeciwu i dwóch wstrzymujących się). Rektor zapowiedział powołanie wielkiego Komitetu, przypomnienie "wielu wybitnych ludzi, którzy związali z uczelnią swoje naukowe kariery" oraz "nakreślenie perspektyw jej rozwoju w stale zmieniającym się świecie".

Czytaj: Coraz krótsza jest historia Uniwersytetu Wrocławskiego

List otwarty do JMR Uniwersytetu Wrocławskiego

Jako i drzewiej bywało w dobie tumultu straśliwego i zarazy umysłu niewypowiedzianej do nóg Jego Magnificencji padać śmiemy przy nadzieji o wyrok mądry, któren wsze wszeteczności i niegodziwości wobec panujące poskromić może.
Żaki z hardom gembom już dzień szósten rajcują jakoby na wielkie Uniwersytetu świętowanie, co na Rok Pański 2015 naznaczone zostało, to z ich kabzy grosz ma być wyjenty.
A i klechy pijary głośno każą, że celebryje czynu kniaziowego Bierutem zwanym, co przez gawiedź bezczelną Borutem jest przezywany, więcej poruty niż pożytku przydać mogą.
Z inszej strony cech astrologów magią numerów opentan, wieszczy, iż krzywda okrutna się dzieje, bo ze trzydzieści wiosen warować należy, ażeby szczytne sekwencyje uniwersyteckich celebracji na 300, 200 i wreście 100 lat ustanowić.
Jako że zgroza i gańba w krąg się pleni z ust wszeteczników, co słowo senatu za nic mają i pospólstwo wszelakie przeciw celebracji burzom, upraszamy jeno coby owo świętowanie z należytą dbałościom o oszczędność sił i środków wiedzione było.
Kiesa uczelniana bowiem dziurą gorejącą zieje, całkiem już ugięta pod lichwą na erekcję książnicy wziętą, co to nad Odrą góruje niczem grobowiec faraonowy.
O zmiłowanie błagając przy wierze pozostajem, iż wysiłek tych co swą dzielnością zawżdy za władyką murem stają, przy owej celebryji pomniany będzie i medalem za odwagę ręką Jego Magnificencji do naszej piersi przypientem nagrodzon zostanie, jako i drzewiej bywało.
Ziemowit Rzeszotnik*, Grzegorz Plebanek** dr hab. Ziemowit Rzeszotnik i prof. dr hab. Grzegorz Plebanek są pracownikami naukowymi Instytutu Matematycznego Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego

Artykuł otwarty

Tylko w okresie świątecznym 40% zniżki na prenumeratę

Wszystkie pakiety tańsze, oszczędź nawet 150 zł
Książka "Polish Your English. Angielski z Premierem" w atrakcyjnej cenie dla Prenumeratorów
Wybierz pakiet dla siebie

Artykuł otwarty
Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

Najnowsze wiadomości
Komentarze (2)
Zaloguj się
  • drugitaki1

    Oceniono 28 razy 14

    CIEKAWYM WSZAK POZOSTAJE, czy wspomnieni w naukach o liczbach uczeni, konsultacji jakowychs u uczonych w jezyku polskim zasiegali? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX