Matematyczny Uzbekistan

Śladami Muhameda ibn Musy Al Chorezmiego i Ulugbeka

 

galerie

  • galeria zdjęć Janusza Kusia jest tutaj.

terminarz

  • zgłoszenia do 30 I lub do wyczerpania miejsc za pomocą formularza
  • wpłaty: do 10 II - 1000 zł, do 30 IV - 2000 zł, do 30 VI - 2000 zł
  • wyjazd: 10-27 VIII 2018

koszt

5000 zł

Obejmuje opłaty lotniskowe, przeloty samolotem linii Uzbekistan Airlines w obie strony (w cenie jest bagaż podręczny do 10 kg i bagaż rejestrowany do 23 kg), wizę rosyjską, transport autokarem i pociagiem, opiekę pilota i tłumacza, lokalnego przewodnika, ubezpieczenie NNW (4000) i KL (30000), ubezpieczenie bagażu, opłaty miejscowe i drogowe, noclegi ze śniadaniami, obiadokolacje, wodę mineralną na każdy dzień, bilety wstępu. Noclegi w hotelach klasy turystycznej (w tym jeden w jurtach na pustyni).

organizator

Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław

operator

Czajka Travel
ul. Basztowa 3/3, 31-134 Kraków
tel/fax: 12 430 01 09, kom. 519 754 077
http://czajkatravel.pl

konto bankowe

Fundacja Matematyków Wrocławskich
pl. Grunwaldzki 2/4, 50-384 Wrocław
Idea Bank SA
56 1950 0001 2006 0692 5295 0002

pilot

Anna Penkała
Instytut Historii i Archiwistyki UP w Krakowie
tel. 511457189, e-mail: penkala.anna@gmail.com

osoba do kontaktu

Małgorzata Mikołajczyk
tel. 71 336 10 85 lub 71 37 57 416
e-mail: mikolaj@math.uni.wroc.pl

należy zabrać

  • paszport i jego ksero
  • legitymację nauczyciela/emeryta/ucznia
  • wygodne obuwie
  • walizkę o łącznych wymiarach do 158 cm i wadze do 23 kg
  • bagaż podręczny o wymiarach 55 cm x 40 cm x 23 cm i wadze do 10 kg
  • strój kąpielowy, ręcznik basenowy (szybkoschnący)
  • nakrycie głowy (przeciwsłoneczne) oraz chustę na ramiona - panie, długie spodnie - panowie
  • krem z filtrem, okulary słoneczne
  • latarka lub czołówka

waluta

W Obwodzie Kaliningradzkim walutą są rosyjskie ruble (1 rubel = 100 kopiejek). Oficjalny kurs wymiany 1 rubel ≈ 6 gr. W Uzbekistanie walutą jest sum (1 sum = 100 tiyinów). Można na miejscu wymienić euro lub dolary. Oficjalny kurs wymiany 1 dolar ≈ 7700-8000 sumów. Wymieniane są tylko banknoty nowe i niezniszczone.

czas miejscowy

W Uzbekistanie czas jest przesunięty o 3 godziny w stosunku do czasu letniego w Polsce.  

dodatkowe opłaty

  • wiza uzbecka - 30$ (płatne gotówką na miejscu)
  • przejazd z Wrocławia do Kaliningradu via Gdańsk i z powrotem - 275 zł (płatne na konto FMW tytułem: Uzbekistan)
  • przejazd z Warszawy do Kaliningradu i z powrotem - 242 zł (płatne: 62 zł u BR, 180 zł na konto FMW tytułem: Uzbekistan)
  • nocleg w Kaliningradzie i transfer na lotnisko - 60 zł (płatne na konto FMW tytułem: Uzbekistan)
  • bilety wstępu w Kaliningradzie: koncert organowy, Muzeum Bursztynu - 800 rubli,
  • autokar miejscowy po obwodzie kaliningradzkim - 3 zl/godz. (płatne na miejscu w rublach)
  • hammam (150 tys sumów), masaże (50 tys. sumów), pokazy folkloru (4-16 USD)
  • opłata za fotografowanie - ok. 5000 sumów (2, 50 zł) w każdym obiekcie
  • toalety ok. 1000 sumów (50 gr) 

 

zarys programu

10 VIII piątek

  • 20:00 - zbiórka na dworcu autobusowym we Wrocławiu
  • 20:30 - wyjazd Flixbusem do Gdańska
  • 23:00 - zbiórka na dworcu autobusowym Młociny w Warszawie
  • 5:00 - przyjazd obu autobusów do Gdańska

11 VIII sobota

  • 6:00 - wyjazd do Kaliningradu z dworca PKS w Gdańsku
  •  9:30 - przyjazd do Kaliningradu, złożenie bagaży w hostelu
  • 10:00 - zwiedzanie Kaliningradu (na nogach): punkt i most jubileuszowy (750-lecia), Muzeum Sztuk Pięknych, zamek królewski i "Zemsta Prusaka", pomnik Marynarzy, bramy Brandenburska, Frydlandzka i Królewska, mosty królewieckie, Rybna Wieś, wyspa Kanta, katedra z mauzoleum Kanta i jego pomnik,
  • 12:00-13:00 - koncert organowy w katedrze,
  • 13:00-14:00 - przerwa obiadowa
  • 14:00 - dalsze zwiedzanie autokarem: filharmonia (dawny kościół katolicki św. Rodziny), budynek Giełdy, budynek admiralicji floty bałtyckiej, pomnik cara Piotra I, Muzeum Bursztynu, Jezioro Górne i Dolne, twierdza Kronprinz, baszta Dona, bastion astronomiczny, Uniwersytet założony w 1544 przez Albrechta Hohenzollerna (tzw. Albertina) - obecnie Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta, pomnik Kosmonautów,  plac Zwycięstwa, sobór Chrystusa Zbawiciela.
  • kolacja we własnym zakresie
  • nocleg w Kaliningradzie - hostel W biblioteke Moskovskiy Prospekt 121, 236006 Kaliningrad

12 VIII niedziela

  • 8:00 - śniadanie we własnym zakresie
  • 9:00 - dla chętnych msza św. w kościele katolickim św. Wojciecha/Adalberta ul. Aleksandra Newskiego 78
  • 10:00 - spotkanie z ks. Adamem Smólskim -  tarternikiem i alpinistą, wieloletnim nauczycielem fizyki i matematyki, byłym redaktorem naczelnym "Fizyki w szkole", autorem podręcznika do matematyki
  • 12:00 - odjazd na lotnisko
  • 13:00 - odprawa bagażowa i celna
  • 15:00 - wylot z Kaliningradu do Taszkentu
  • 23:15 czasu miejscowego (20:15 naszego czasu) - przylot do Taszkentu
  • nocleg w Taszkencie - hotel Sayohat-Sari, 100077 Tashkent, str. Buyuk Ipak Yuli 115, tel. 998(71) 2681630, 2686815, 2681709

13 VIII poniedziałek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Taszkent - Stare Miasto: pomnik ofiar trzęsienia ziemi 1966, kanały rzeki Chirchiq, zespół architektoniczny Khazrat Imam, plac Hast Imam, medresa Barak-Khan, meczety Juma i Tillya Sheikh, najstarsza księga Koranu (zdobyta przez Timura podczas podboju Mezopotamii), mauzoleum Kaffal Sashi, pomnik Timura, ogrody, metro - największe w Azji Środkowej (z największą stacją Astronautów), kościół katolicki z obeliskiem żołnierzy armii Andersa
  • 17:00 basen
  • 19:00 obiadokolacja
  • nocleg w Taszkencie

14 VIII wtorek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Taszkent - Nowe Miasto: kompleks Oliy Majlis, Pałac Przyjaźni Ludowej, Park Narodowy, plac Niepodległosci, globus Uzbekistanu (na postumencie 30 m pomnika Lenina - najwyższego w KDL), parlament, pałac księcia Konstantina Romanowa - siedziba MSZ, budynek główny KGB, bazar Chorsu - największy w Azji Środkowej, Muzeum Sztuki Użytkowej, Muzeum Sztuk Pięknych z kolekcją obrazów wypożyczonych przez Romanowa z Ermitażu.
  • degustacja plowu,
  • przejazd koleją na trasie Taszkient - Nukus (wyjazd o 18:00, przyjazd o 12:00, wagon sypialny z samowarem)

15 VIII środa

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Nukus - stolica autonomicznej Republiki Karakałpackiej, muzeum sowieckiej sztuki awangardowej Igora Sawickiego, pomnik płaczącej matki
  • 19:00 obiadokolacja z tańcami
  • nocleg w Nukus - hotel Poytaxt, 230100 Nukus, str. Dostnazarov 160 A, tel. 998(61) 2257200

16 VIII czwartek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Moynoq - morski port na pustyni, pomnik pamięci Morza Aralskiego, Muzeum Morza Aralskiego, 
  • forteca Gyuar Kala i cmentarz Mizdakhan
  • wypasy wielbłądów, plantacje bawełny
  • 19:00 obiadokolacja w hotelu
  • nocleg w Nukus

17 VIII piątek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Elliq Kala - region 50 fortec na pustyni Chorezmu
  • Chilpik Kala, Ayaz Kala, Toprak Kala, Kizyl Kala
  • 19:00 obiadokolacja na dachu w Chiwie
  • nocleg w Chiwie - hotel Islambek, 220900 Chiwa, str. Tashpulatova 135, tel. 998(362) 3753023, 3752346

18 VIII sobota

  • wschód Słońca - obserwacje
  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Chiwa - miasto założone przez Sema - syna Noego, pomnik Al-Chorezmiego - najważniejszego arabskiego matematyka, twierdza Ichan Kala: muy i bramy miejskie, Ota Darvaza - brama Ojca, medresa (szkoła koraniczna) chana Muhammada Amina i Kalta Minor, kompleks pałacowy władców chanatu Kuhna Ark, medresa Muhammada Rakhimkhana, minaret i medresa Islam-Khodja, meczet Juma (Piątkowy, z kolumnami), meczet Ak, łaźnie Anushakan, Palvan Darvaza - brama Wojownika, targ niewolników, medresa Alakuliana, medresa Qutlugha Murada Inaqa, karawanseraj chana Tima Allaha Kuli, bazar, kompleks Tash Hauli - harem, mauzoleum Pakhlavan-Mahmud, warsztaty pieczenia podpłomyków (lepioczek), pokaz folklorystyczny pieśni i tańców z regionu Chorezmu
  • zachód Słońca - obserwacje
  • 19:00 obiadokolacja, wypiek chleba
  • nocleg w Chiwie

19 VIII niedziela

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Urgencz - mauzoleum Al Chorezmiego z Wielką Ksiegą Al-dżabr (Kięga redukcji i przenoszenia), pomnik Al Chorezmiego na Uniwersytecie (odsłonięty w 1979 podczas międzynarodowej konferencji "Algorytmy we współczesnej matematyce"), park miniatur zabytków Uzbekistanu, ulica i hotel Anny German 
  • podróż przez pustynię Kizyl-Kum (różowe piaski) trasą jedwabnego szlaku, 
  • postój przy rzece Amu-Daria (Oxus), 
  • karawanseraj i studnia,
  • 19:00 obiadokolacja w domu sufity - artysty malarza Wlada, warsztaty gotowania płowu (ryż z tłuszczem, z kawałkami warzyw i mięsem).zwiedzanie galerii prac
  • Buchara - wieczorny spacer do najwyższej budowli miasta - minaretu Kaljan – Wieży śmierci
  • nocleg w Bucharze - hotel Caravan, 200111 Buchara, str. Hodja Nurabad 6, tel. 998(365) 2246144, 2243771

20 VIII poniedziałek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Buchara - pozostałości murów miejskich, cytadela Ark, mauzoleum Samonida, kompleks Kosh Madrasah, meczet Bolo Khauz, Poi Kalyan, Trading Dome, medresa Abdullazzikhana, meczet Magoki Attoron, Lyabi Hauz, Khanaka, mederesa Nodir Devan-Begi, synagoga, rezydencja ostatniego emira Bukhary Sitora-Mokhi Khosa, wizyta w fabryce dywanów i tkalni jedwabiu, plac Lyabi Khauz, degustacja kuksaju (zielona herbata z mlekiem), ceremonia parzenia herbaty, wizyta w hammamie
  • nocleg w Bucharze

21 VIII wtorek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Buchara -  medresa o czterech minaretach - Chor Minor
  • letnia rezydencja ostatniego emira Buchary Sitorai Mokhi Khosa
  • Gijduvan - warsztaty ceramiczne Abdullaha Narzullajewa
  • przejażdzka na wielbłądach dwugarbnych
  • zachód Słońca na pustyni
  • nocleg w jurcie nad jeziorem Ajdar-kul (jurty 4 osobowe), ognisko, występ kazachskiego śpiewaka Akynia
  • obserwacje astronomiczne po zachodzie Księżyca

22 VIII środa

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • plażowanie, kąpiel i piknik nad jeziorem Ajdar-kul (powstało w słonym zapadlisku po powodzi na Syr-Darii w 1969)
  • Nurata - święte żródło Czaszma w miejscu uderzenia meteorytu, meczet Djuma z największą kopułą w Azji Środkowej (16 m), twierdza Aleksandra Macedońskiego
  • Nawoi - polskie cmentarze wojenne
  • przejazd do Samarkandy, wieczorny spacer po mieście, kolacja u rodziny tadżyckiej, warsztaty przygotowywania mantów (pierogi z mięsem gotowane na parze)
  • nocleg w Samarkandzie - hotel Registon, 140100 Samarkanda, 16 Mirzo Ulugbek str, tel. 998(366) 239 8514, 2398139

23 VIII czwartek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Samarkanda - pomnik oraz mauzoleum Tamerlana Gur-Emir, architektoniczny zespół Registan z medresami Ulugbega, Shir Dor i  Tillia Kori, wystawa w medresie Ulugbeka, meczet i mauzoleum Bibi-Khanum, bazar Siyab, wizyta w teatrze miejskim - spektakl historyczny
  • nocleg w Samarkandzie

24 VIII piątek

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • Samarkanda -  obserwatorium oraz muzeum i pomnik Ulugbeka, muzeum archeologiczne w starożytnej osadzie Afrosiab, mauzoleum Rukhobod, cmentarz Shakh-i-Zinda - miasto duchów, Khazarat-Khizir, mauzoleum prezydenta Karimowa, warsztaty papiernicze, degustacja w winiarni
  • kolacja w dzielnicy irańskiej
  • nocleg w Samarkandzie

25 VIII sobota

  • 7:30-8:30 śniadanie
  • przejazd do Taszkentu, wieża telewizjna - najwyższa konstrukcja Azji Środkowej, spektakl w Alisher Navoi Opera & Ballet Theatre zbudowanym przez japońskich więźniów w 1947.
  • nocleg w Taszkencie - hotel Hon Saroy, 111802 Taszkent, Navruz 9/1 str, tel. (99891) 1873017, (99890) 9255766

26 VIII niedziela

  • 6:30-7:30 śniadanie
  • 9:00 - odprawa bagażowa i celna
  • 11:05 - wylot z Taszkientu do Kaliningradu (9:40 naszego czasu)
  • 13:40 - przylot do Kaliningradu 
  • 15:00 - wyjazd autokaru do Gdańska
  • 18:30 - przyjazd do Gdańska
  • 19:00 - dla chętnych msza św. w kościele św. Elżbiety (vis a vis dworca), spacer po Głównym Mieście i Starym Mieście, kolacja
  • 21:00 - Góra Gradowa - widowisko 'światło i dźwięk' w Centrum Nauki Hewelianum
  • 23:30 - wyjazd do Warszawy
  • 23:45 - wyjazd do Wrocławia
  • 5:00 - przyjazd do Warszawy
  • 8:15 - przyjazd do Wrocławia

 

zgłoszeni uczestnicy

l.p. imię i nazwisko afiliacja Kal
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
17.
18.
19.
20.
21.
22.
23.
24.
25.
26.
27.
28.
29
30.
31.
32.
33.
34.
35.
36.
37.
38.
39.
40.
41.
42.
43.
44.
45.
46.
Małgorzata Chyrc 335
Krzysztof Chyrc 335
Justyna Kołodziej-Drzazga 335
Ryszard Drzazga 335
Renata Godlewska 335
Halina Grenik 240
Sławomir Grenik 240
Heronim Hasiak 335
Jadwiga Proniewicz-Hasiak 335
Irmina Herbut 240
Zofia Hetman 335
Irena Jarząbek 335
Joanna Jaszuńska 240
Elżbieta Jonko 335
Zdzisław Jonko 335
Henryka Kaczkowska 335
Małgorzata Kołaczkowska 335
Marek Kusztal 335
Janusz Kuś 335
Teresa Polak-Kuś 335
Genowefa Laszkiewicz 275
Karol Łąk 335
Elżbieta Mielko 335
Andrzej Mikołajczyk 335
Małgorzata Mikołajczyk 335
Sylwia Mrowiec-Paśko 300
Jakub Pochrybniak 240
Rozita Pogorzelska 335
Tadeusz Pogorzelski 335
Magdalena Polesiuk 335
Barbara Roszkowska-Lech 240
Bogusława Rozmysłowicz 335
Roman Rozmysłowicz 335
Barbara Sieczka 335
Józef Sieczka 335
Maria Solarek 335
Leszek Solarek 335
Irena Sroczyńska 335
Cezary Sroczyński 335
Ewa Terka 335
Leszek Trzeciak 335
Renata Wiśniowska-Trzeciak 335
Grażyna Wasilewska 335
Renata Wester 335
Jolanta Żaba 335
Anna Penkała
SP 107 Wrocław
SP 107 Wrocław
SP 3 Głogów
SP 3 Głogów
SP 17 Wałbrzych
WMiNI PW
WMiNI PW
SP 2 Zgorzelec
SP 2 Zgorzelec
WMiNI PW
SP 10 Wrocław
SP 1 Siechnice
WMIM UW
SP 1 Siechnice
SP 1 Siechnice
SP 7 Lubin
IM UWr
SP 10 Wrocław
SP 19 Wrocław
SP 19 Wrocław
SP 1 Siechnice
GM Lubiatów
GM 27 Wrocław
WPM
IM UWr
GM 27 Wrocław
WMIM UW
SP 17 Wałbrzych
WSZ Wałbrzych
ZSP Wałbrzych
WMiNI PW
SP Lubawka
SP Lubawka
SP Dobrzeń Wielki
SP Dobrzeń Wielki
ZSP Wałbrzych
ZSP Wałbrzych
SP 19 Wrocław
SP 19 Wrocław
ZSO Carollinum
ZSTiE Wrocław
ZSTiE Wrocław
LO 1 Wrocław
LO 2 Wrocław
ZS nr 3 Wałbrzych
Czajka Travel
7
7
7
7
4
8
8
7
7
8
7
5
8
5
5
1
1
7
7
7
5
4
1
2
2
3
8
4
4
3
8
4
4
8
8
4
4
7
7
3
7
7
3
3
3
6
wolne miejsca 3  

 

ZałącznikWielkość
zaswiadczenie_praca.doc23.5 KB