Historia KMO "Żuraw"

liczby uczestników / finalistów

ed rok SP GIM LO AMAT PROF razem

I

II

III

IV

V

VI

VII

VIII

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

28/15

57/25

83/27

122/37

115/34

108/28

104/41

90/31

38/17

81/31

118/27

122/40

130/29

119/32

69/31

52/22

17/9

17/10

25/20

31/21

50/27

47/24

38/20

11/7

4/3

3/3

3/3

12/12

12/11

10/8

8/6

7/6

9/8

10/9

5/5

9/6

6/5

11/10

10/9

8/8

96/52

168/78

234/82

295/116

313/106

245/104

229/107

168/74

razem 707/248 729/229 236/138 59/52 68/60 1799/719

zwycięzcy kolejnych edycji

  • I edycja - 2010
    SP - Michał Kotowski, SP 15 Kalisz
    GM - Patryk Fałat, GIM 13 Wrocław
    LO - Konrad Bieńko, I LO Lubin
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik WPM
    PROF - Grzegorz Słaboń, student IM UWr

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Konrad Bieńko, I LO Lubin
    (oddano 293 głosy na 74 prace)
     
  • II edycja - 2011
    SP - Sebastian Sosnowski, SP Jeżów Sudecki  
    GM - Weronika Mieczkowska, GIM 5 Wrocław
    LO - Kamila Mielcarek, III LO Kalisz
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik WPM
    PROF - Małgorzata Derdziak, studentka matematyki UWr

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Agnieszka Szymańska-Olejniczak, GM 15 Wrocław

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Beata Górecka-Pęder, nauczycielka z III LO w Kaliszu
    (oddano 692 głosy na 116 prac)
     
  • III edycja - 2012
    SP - Dorota Szopka, SP 20 Wrocław
    GM - Sebastian Sosnowski, GM Jeżów Sudecki
    LO - Andrzej Dąbrowski, ZSP Kalisz Pomorski
    AMAT - Magdalena Bera, studentka UP Wrocław, absolwentka III LO w Kaliszu
    PROF - Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Agnieszka Szymańska-Olejniczak, GM 15 Wrocław

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI - Ewa Karolczak, grafik komputerowy
    (oddano 466 głosów na 92 modele)
     
  • IV edycja - 2013
    SP - Zofia Tobiasz, SP 19 Wrocław
    GM - Izabela Mróz, GM 29 Wrocław
    LO - Dawid Kęszycki, III LO Kalisz
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik komputerowy
    PROF - Małgorzata Derdziak, naucz. SP 107 Wrocław

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA SPECJALNA (dla najmłodszego uczestnika finału)
    Michał Grzegorski, SP 14 Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    Natalia Romek, GM s. Urszulanek Wrocław
    (oddano 734 głosy na 99 modeli)
     
  • V edycja - 2014
    SP - Jan Zboiński, SP 63 Wrocław
    GM - Hanna Stalke, GM Jezuitów Gdynia
    LO - Anna Łubkowska - LO Nałeczów i Joanna Włódarczyk - III LO Kalisz
    AMAT - Karolina Opalińska, nauczycielka angielskiego GM 1 Kłodzko
    PROF - Dawid Kęszycki, student PWr (absolwent III LO Kalisz)

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Zuzanna Mendera, IM UWr (102 głosy)
    II m. Natalia Romek, GM 1 Wrocław (82 głosy)
    (w sumie oddano 1135 głosów na 130 modeli)
     
  • VI edycja - 2015
    SP - Dominik Martowski, SP 90 Wrocław
    GM - Jakub Tarkowski, GM Trzydnik Duży
    LO - Hanna Stalke, III LO Gdynia
    AMAT - Ewa Karolczak, grafik komputerowy z Kłodzka
    PROF - Michał Molicki, matematyk z Wrocławia

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby uczestników)
    Beata Górecka-Pęder, III LO Kalisz

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Klaudia Skudlarek, ZSP Kępno (92 głosy)
    II m. Marcel Sporek, GM Pisarzowice (75 głosów)
    (w sumie oddano 1030 głosów na 130 modeli)
     
  • VII edycja 2016
    SP - Dominik Martowski, SP 90 Wrocław (po raz II z rzędu)
    GM - Magdalena Owczarek, GM w ZSO Legionowo
    LO - ex aequo Sylwia Duda V LO Bielsko-Biała, Hanna Stalke III LO Gdynia
    AMAT - Barbara Martowska, ekonomistka z Wrocławia
    PROF - Adam Waliczek, nauczyciel w ZSE Wrocław

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby zawodników)
    Katarzyna Nawój - SP i GM Pisarzowice, SP Marciszów

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Agata Marszałek, GM 1 Oleśnica (117 głosów)
    II m. Michał Grzegorski, SP 14 Kalisz (65 głosów)
    (w sumie oddano 1030 głosów na 130 modeli)
     
  • VIII edycja 2017
    SP - Mikołaj Decker, SP 3 Kłodzko
    GM - Michał Piórkowski, GM s. Urszulanek Wrocław
    LO - Wiktor Bodnar, VII LO Wrocław
    AMAT - ex aequo
    Ewa Karolczak, grafik z Wrocławia
    Zuzanna Mendera, pracownik produkcji z Poznania
    PROF - ex aequo
    Dawid Kęszycki, student PWr
    Adam Waliczek, programista z Wrocławia

    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby finalistów)
    Joanna Grzanka - SP 2 Zelów

    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    I m. Michał Grzegorski, GM 10 Kalisz (31 głosów)
    II m. Aleksandra Pęder, SP 14 Kalisz (30 głosów)
    (w sumie oddano 569 głosów na 100 modeli)
  • IX edycja 2018
    SP -
    GM -
    LO -
    AMAT -
    PROF -
    NAGRODA SPECJALNA (dla opiekuna największej liczby finalistów)
    Joanna Grzanka - SP 2 Zelów
    NAGRODA PUBLICZNOŚCI
    (w sumie oddano ??? głosów na ??? modeli)

 

 

galeria prac

Zdjęcia modeli wykonanych przez uczestników konkursu znajdują się tutaj:

 

licytacje

Prace finalistów "Żurawia" są licytowane na rzecz Fundacji Matematyków Wrocławskich podczas finału Maratonu Matematycznego na Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Do tej pory uzyskane z nich kwoty przeznaczono na następujące cele:

  • 2010 - 650 zł na konto XXI Zimowej Szkoły Matematyki w Szczytnej
  • 2011 - 550 zł na konto XXII Zimowej Szkoły Matematyki w Kowarach
  • 2012 - 840 zł na konto XXIII Zimowej Szkoły Matematyki w Radkowie
  • 2013 - 560 zł na konto XXIV Zimowej Szkoły Matematyki w Szklarskiej Porębie
  • 2014 - 450 zł na konto XXV Zimowej Szkoły Matematyki w Bardzie Śląskim
  • 2015 - 400 zł na konto XXVI Zimowej Szkoły Matenatyki w Nowym Gierałtowie
  • 2016 - 150 zł na konto XXVII Zimowej Szkoły Matematyki w Kowarach
  • 2017 -

Pozostałe modele przekazano na rzecz Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

 

wykłady finałowe

  • 2010 - "Matematyczne wyszywanki" - Grzegorz Słaboń, IM UWr
  • 2011 - "Co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra" - Marek Kordos, IM UW
  • 2012 - "Matematyczna biżuteria" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz
  • 2013 - "Matematyk w trafice" - Piotr Pawlikowski, I LO Kluczbork
  • 2014 - "Wielkanocna niespodzianka" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz
  • 2015 - "Myślenie widzenia" - Jerzy Olek, Wydział Grafiki SWPS Wrocław
  • 2016 - "Curlicue - origami kinetyczne" - Barbara Sikora, GM 5 Wrocław
  • 2017 - "Tesselacje" - Sebastian Sosnowski, ZS Elektronicznych Jelenia Góra
  • 2018 - "Filcowa niespodzianka" - Beata Górecka-Pęder (z uczniami), III LO Kalisz

 

materiały z wykładów

Poniżej zamieszczamy materiały pomocnicze z wykładów finałowych:

  • szablony do "Matematycznych wyszywanek"
  • ćwiczenia do zajęć "Co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra"
  • zdjęcia modeli z zajęć "Matematyk w trafice"
  • prezentacja i instrukcja do modeli "Curlicue"
ZałącznikWielkość
szablony_2.ppt1.42 MB
coalicjaodkryla.ppt279 KB
wtrafice1.pdf5.23 MB
wtrafice2.pdf3.01 MB
curlicue_0.ppt9.44 MB