Słońcem malowane

W dniach 17 II - 1 III w holu Instytutu Matematycznego UWr można zwiedzać wystawę fotografii otworkowej wykonanej w technice solarygrafii autorstwa Macieja Zapióra (astronoma z UWr, obecnie Uniwersytet Balearów, Hiszpania) pt. "Solarygrafia - czas utrwalony". Zdjęcia zostały wykonane w różnych miejscach na świecie, w tym także we Wrocławiu. Wstęp bezpłatny od 8 do 20.

Wystawę zorganizował Wydział Matematyki i Informatyki UWr we współpracy z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość", przy wsparciu Muzeum Uniwersyteckiego, za co pięknie dziękujemy. Dziękujemy też autorowi zdjęć za wyrażenie zgody na ich nieodpłatne wykorzystanie.

Solarygrafia, zwana bardziej poetycko "malowaniem Słońcem" to metoda wykonywania fotografii otworkowej w celu utrwalenia wędrówki Słońca po niebie. Czarno-biały papier światłoczuły zostaje umieszczony w puszcze z otworkiem i przez długi czas naświetlania rejestruje drogę Słońca. W efekcie otrzymujemy nie tylko przepiękne, klimatyczne i... kolorowe zdjęcia, ale jednocześnie wartościowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach przyrody, astronomii lub matematyki.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy także na warsztaty i wykład dotyczące fotografii otworkowej, prowadzone przez Adę Pałkę z IM UJ.

  • warsztaty dla nauczycieli - 23 II, godz. 17:15, sala 601 IM UWr,
  • wykład otwarty - 28 II, godz. 10:15, sala HS IM UWr,
  • warsztaty dla uczniów - 28 II, godz. 12:00, sala 601 IM UWr.

Na koniec anonsowanego powyżej wykładu o fotofrafowaniu analemmy (czyli krzywej rocznej drogi Słońca na niebie) w technice solarygrafii opowie współautor pierwszego takiego zdjęcia (prezentowanego na wystawie) - Łukasz Fajfrowski.