Ramowy program studiów doktoranckich (obowiązujący od roku akademickiego 2012/2013)

Nazwa: Stacjonarne Studia Doktoranckie Matematyki

Studia Doktoranckie z Matematyki prowadzone w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego są studiami stacjonarnymi przygotowującymi doktoranta do napisania rozprawy doktorskiej i prowadzenia samodzielnej pracy naukowo-dydaktycznej w zakresie nauk matematycznych.

Studia trwają cztery lata (osiem semestrów), a w uzasadnionych przypadkach mogą być przedłużone o kolejne dwa semestry. Ich program oparty jest na ogólnych zasadach ustawowych i Regulaminie Studiów Doktoranckich w Uniwersytecie Wrocławskim. W szczególności obowiązują następujące ustalenia.

  1. Każdy doktorant ma opiekuna naukowego, a w ramach zajęć objętych programem studiów powinien uzyskać 60 punktów ECTS. Zajęcia odbywają się w języku polskim lub angielskim.
  2. Każdy doktorant musi zaliczyć bez oceny przedmiot fakultatywny "Metodyka prowadzenia zajęć i wykładów matematycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii" lub za zgodą kierownika inny przedmiot podnoszący kwalifikacje w zakresie nowoczesnych metod i technik prowadzenia zajęć dydaktycznych z matematyki. Przedmiot "Metodyka prowadzenia zajęć i wykładów matematycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii" ma charakter seminarium, odpowiada 10 p. ECTS i obejmuje 30 godz. Jest on prowadzony przez Kierownika Studiów Doktoranckich lub osobę przez niego wyznaczoną.
  3. Student ma obowiązek zaliczenia w ciągu całego okresu studiów 4 seminariów doktoranckich w wymiarze 30 godzin każde. Seminaria doktoranckie odpowiadają 2 p. ETCS.
  4. Pozostałe przedmioty w liczbie 8 wykładów i 5 seminariów mają charakter fakultatywny i ich program układany jest indywidualnie w porozumieniu z opiekunem naukowym. Wykład odpowiada 4 p. ECTS, obejmuje co najmniej 30 godz. i kończy się egzaminem z oceną w skali 2-5. Seminarium odpowiada 2 p. ECTS, obejmuje co najmniej 30 godz. i kończy się zaliczeniem bez oceny. Kierownik Studiów może na wniosek doktoranta uznać zaliczenie wykładu jak zaliczenie seminarium, na zasadach ustalonych przez wykładowcę. Doktorant uzyskuje wówczas zaliczenie bez oceny i 2 punkty ECTS.
  5. Seminaria fakultatywne rozwijają umiejętności zawodowe i dydaktyczne. Zaliczając je razem z przedmiotem "Metodyka prowadzenia zajęć i wykładów matematycznych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii" doktorant zdobywa łącznie co najmniej 20 punktów ECTS.
  6. Zaleca się, by przynajmniej 52 punkty ECTS były uzyskane w ciągu pierwszych trzech lat studiów.
  7. W ciągu pierwszych 15 dni każdego semestru doktorant powinien przedstawić Kierownikowi Studiów Doktoranckich semestralny plan zajęć zaaprobowany przez opiekuna naukowego.
  8. Do ostatniego dnia sesji egzaminacyjnej doktorant powinien złożyć indeks wraz ze sprawozdaniem semestralnym.
  9. W ramach praktyk doktoranci prowadzą zajęcia dydaktyczne lub uczestniczą w prowadzeniu zajęć dydaktycznych w wymiarze od 10 do 90 godzin rocznie.
  10. Rada IM zaleca, aby przewód doktorski został otwarty w czasie trwania piątego semestru studiów lub wcześniej. Według postanowień regulaminu uczelnianego wszczęcie przewodu doktorskiego powinno nastąpić do końca trzeciego roku studiów. Doktorant powinien złożyć rozprawę doktorską i zdać egzaminy doktorskie do końca czwartego roku studiów.
  11. Doktoranci mają w Instytucie podobne prawa, jak pracownicy naukowo-dydaktyczni, w szczególności wolny dostęp do komputerów i kserografu; mogą też otrzymywać delegacje służbowe i granty naukowe.