Salon założony przez Profesora Józefa Dudka rozpoczął swoją działalność w styczniu 1996 roku. Gromadzi i łączy ludzi nauki, kultury i polityki, o różnorodnych przekonaniach i poglądach. Stanowi jedyne w swoim rodzaju forum dla dyskusji naukowych, intelektualnych, politycznych, artystycznych i towarzyskich. Spotkania odbywają się tradycyjnie w piątkowe wieczory, składają się z kilku części i przebiegają zgodnie z wypracowaną przez lata specjalną formułą. Tematy dobierane są tak, aby przełamywały bariery dziedzin i środowisk, aby gwarantowały zainteresowanie i żywą dyskusję w zróżnicowanym gronie gości salonu.

Przez ponad 12 lat spotkania odbywały się w prywatnym mieszkaniu Profesora przy ulicy Pasteura. Do śmierci Gospodarza we wrześniu 2008 roku odbyło się 435 spotkań gromadzących zwykle 70-90 osób. Gośćmi specjalnymi byli między innymi: Jan Nowak-Jeziorański, Leszek Kołakowski, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kapuściński, Lech Wałęsa, Lech Kaczyński, Bronisław Geremek, Radosław Sikorski, kard. Gulbinowicz, abp. Nossol, ks. Isakowicz-Zaleski, Olga Tokarczuk, Bronisław Wildstein, Jan Kulczyk, Wojciech Fibak i wiele innych znanych osób. Różnorodność tematów doskonale oddaje fakt, że miały tu miejsce zarówno wykłady laureatów Nagrody Nobla, jak i spotkania z praktykującym jasnowidzem lub autorem bestsellerów o UFO. Równie ważne i niemniej interesujące bywały spotkania, w których sami uczestnicy Salonu mieli możliwość wystąpienia w roli gościa specjalnego i zaprezentowania swoich poglądów.

Kontynuację dzieła Profesora Dudka podjęło grono najbliższych współpracowników. Spotkania nowej edycji Salonu odbywają się co dwa tygodnie. Korzystamy z lokali gościnnych, głównie w Muzeum Architektury, Ossolineum i Wrocławskim Centrum Akademickim. W nowej edycji Salonu odbyły się, między innymi, spotkania z następującymi osobami: Paweł Śpiewak, Sławomir Sierakowski, Jadwiga Staniszkis, Krzysztof Zanussi, Jurek Owsiak, Rafał Dutkiewicz, Michał Kleiber, Mateusz Morawiecki, Zbigniew Rybczyński, Rafał Ziemkiewicz, Zygmunt Bauman, Jarosław Gowin, Lech Majewski, Andrzej Rzepliński, Jacek Sutryk. Spis wszystkich spotkań w nowej edycji znajduje się w zakładkach obok.