Semestr wiosenny 2023/24

Konsultacje:
wt., śr. 14-15 (p. 904)
Wykład:
cz. 15:15-17:00 s. WS
laboratorium:
cz. 17:15-19:00 s. 417


Projekty na zaliczenie:


Projekt 1:

Napisz program, który obliczy przybliżoną wartość liczby pi, korzystając z dwóch możliwych metod. Pierwsza metoda korzysta ze wzoru całkowego: pi to jest całka od 0 do 1 z funkcji 4/(1+x^2). Druga metoda to tak zwana metoda Monte Carlo. Program generuje losowo punkty w kwadracie [0,1]x[0,1], i sprawdza, które z nich wpadły do ćwiartki koła o środku w punkcie (0,0) i promieniu 1. Proporcja tych, które wpadły do wszystkich powinna wynosić pi/4. Program powinien poprosić użytkownika o wybór metody obliczania i następnie obliczyć. W przypadku metody całkowej całkę należy wyliczyć metodą Simpsona. Należy uzyskać od użytkownika dopuszczalny błąd, a nastepnie skorzystać ze znanych oszacowań na błąd w metodzie Simpsona, żeby wyznaczyć gęstość podziału. W przypadku metody Monte Carlo należe uzyskać od użytkownika ilość punktów do rzucenia. Program powinien komunikować się z użytkownikiem, i proponować mu ponowne obliczenie, dopóki użytkownik nie naciśnie klawisza [esc]. Obie metody obliczenia powinny być wydzielone do osobnych plików i kompilowane osobno. Wszelkie problemy i niejasności proszę zgłaszać na wykładzie/laboratoriach/konsultacjach. Proszę pracować samodzielnie. W razie wątpliwości sprawdzający może autora/autorkę dopytać

Uwaga 1: Pochodna rzędu 4 funkcji 1/(1+x^2) przyjmuje swoją największą wartość (co do modułu) na przedziale [0,1] w punkcie 0, i ta największa wartość (co do modułu) wynosi 24. Kto nie wierzy - niech zmierzy.



Termin złożenia projektu: niedziela 5.05. (włącznie).


Projekt 2:

Napisz program, który ...

Termin złożenia projektu: ??? (włącznie)


Projekt 3:

Napisz program, który ...

Termin złożenia projektu: ??? (włącznie)

Uwaga: projekty (w postaci pliku .cpp lub kompletu plików .h .cpp) proszę przesłać swojemu prowadzącemu grupę laboratoryjną. Plik powinien zawierać wystarczająco dużo komentarzy, żeby prowadzący mógł go skompilować i przetestować. Proszę dowiedzieć się u prowadzącego, jakie szczegółowe kryteria oceniania będzie stosował. W trakcie pisania projektu jak najbardziej można się konsultować z innymi, ale każdy projekt powinien być napisany i przetestowany samodzielnie. Prowadzący po złożeniu projektu mogą zadawać pytania i wyjaśniać różne wątpliwości.



Zasady zaliczania:

Podstawą zaliczenia są projekty. Za każdy projekt będą przydzielane punkty, a suma zostanie przeliczona na stopień. Ten stopień będzie wspólny dla laboratorium i wykładu.



Tematy na laboratorium:

Lista 1 26.02.24 Lista 2 25.03.24 Lista 3 8.04.24
Lista 4 22.04.24 Lista 5 Lista 6


Materiały z wykładu:

1 Wstęp
Przykład 1 2 Instrukcje sterujące
Przykład 1
3 Zmienne
Przykład 1
Przykład 2
4 Operatory
5 Operatory 2
6 Tablice

 
7 Funkcje
main.cpp   funkcje.cpp
funkcje.hpp
8 Wskaźniki
  
9 Listy dwukierunkowe
Przykład 1 10 Klasy