1 tydzień temu

Od X ruszają zajęcia Międzyszkolnych Kółek Matematycznych w IM UWr. Zapisy internetowe będą prowadzone od 1 IX. Proponujemy udział w następujących kółkach: olimpijskim gimnazjalnym i licealnym, matematyce dla myślących (SP, GM i LO), lingwistyce matematycznej (SP oraz GIM i LO), klubie geometrii elementarnej, klubie shogi, matematycznego origami, logicznych gier planszowych, rachowania na sorobanie lub matematyki w językach obcych (angielski, niemiecki, hiszpański, francuski). O rozpoczęciu zajęć zapisane osoby będą informowane mejlowo po zebraniu odpowiednio dużej grupy. Możliwe jest wykupienie zajęć przez szkołę, o ile grupa liczy co najmniej 12 osób. Zajęcia mogą się wówczas odbywać w wybranym terminie na terenie szkoły lub w IM UWr. Zgłoszenia grup szkolnych przyjmowane są mejlowo pod adresem mikolaj@math.uni.wroc.pl.

1 tydzień temu

W dniach 3-4 IX w IM UWr odbędzie się ostatni zjazd VI edycji kursu zawodowego języka angielskiego EMT (English for Mathematics Teachers).

1 tydzień temu

W dniach 15-18 IX odbywa się w Warszawie VI Kongres Młodych Matematyków Polskich z udziałem 14 uczniów z Dolnego Śląska. W dniu 15 IX odbędzie się otwarty dla wszystkich Dzień Popularyzacji Matematyki.

1 tydzień temu

W dniach 15-21 IX odbędzie się XIX Dolnośląski Festiwal Nauki pod hasłem "Ziarna wiedzy". W IM UWr przewidziano warsztaty, wykłady, wystawy, dyskusję panelową oraz tradycyjnie Maraton Matematyczny. Zapisy zaczną się 1 IX.

1 tydzień temu

26 IX na seminarium I3 = Inspiracja * Indywidualizacja * Interdyscyplinarność odbędzię się spotkanie z Kenichi Ishido założycielem szkoły i muzeum sorobanu w Chibie (Japonia). Tematem spotkania będą najświeższe doniesienia z VII Mistrzostw Świata w Liczeniu, które odbęda się w dniach 24-25 IX w Bielefeld (Niemcy).

1 tydzień temu

W niedzielę 9 X w ramach Wrocławskich Spotkań Matematycznych odbędzie się wykład dla uczniów GM i LO (w języku angielskim) prof. Timothy'ego Bella (University of Canterbury) na temat "Computer Science Unplagged". W poniedziałek 10 X zapraszamy studentów i nauczycieli na spotkanie z Timem Bellem na seminarium I3 = Inspiracja * Indywidualizacja * Interdyscyplinarność.

1 miesiąc temu

Z XIV Międzynarodowej Olimpiady Lingwistycznej  w Mysuru (Indie) reprezentacja Polski przywiozła 5 medali (3 srebrne i 2 brązowe) oraz 2 wyróżnienia. W klasyfikacji medalowej na 32 kraje zajęliśmy 3 miejsce (za Rosją i USA). Brązowe medale zdobyło dwoje uczniów z Wrocławia: Agnieszka Dudek (XIV LO) i Wojciech Piątek (III LO). Gratulujemy!

kazbegi_Gruzja
1 miesiąc temu

W dniach 9-20 VIII odbędzie się wyjazd nauczycieli matematyki w ramach projektu "Poznajemy matematyczną Europę" p.n. Matematyczna Georgia.  44 uczestników odwiedzi m. in. Tbilisi, Kachetię, Mcchetę, Kartlię, Adżarię, Swanetię oraz Imeretię.
 

1 miesiąc temu

Ze smutkiem informujemy, że 1 VII odszedł w wyniku komplikacji po transplantacji serca Reza Sarhangi - amerykański matematyk pochodzący z Iranu, wykładowca Towson University, pomysłodawca i przewodniczący konferencji Bridges, wielki orędownik jej organizacji we Wrocławiu w 2016 roku. Niestety wrocławskie kierownictwo Europejskiej Stolicy Kultury nie wyraziło zgody na włączenie Bridges do programu imprez, jako że przedsięwzięcie okazało się... zbyt interdyscyplinarne. A Reza nie odwiedzi już naszego miasta, które podziwiał, choć znał je tylko z filmów i fotografii.

1 miesiąc temu

2 VIII w siedzibie Fundacji Przyjaźni Polsko-Japońskiej Nami  (ul. Energetyczna 14) w godz. 17-20 odbędzie się ostatnie wakacyjne spotkanie Klubu Shogi (szachów japońskich). Zajęcia są bezpłatne, ale mile widziany jest wkład w postaci ciasteczek, napojów, owoców itp. 
 

1 miesiąc temu

30 VII o godz. 12 w Pałacu Królewskim we Wrocławiu (ul. Kazimierza Wielkiego 35) odbędzie się finisaż wystawy monograficznej "Wacław Szpakowski. Linie rytmiczne". Wstęp wolny. Wystawie prac Szpakowskiego towarzyszą kompozycje muzyczne Barbary Konopki wg rysunków Szpakowskiego, a używając specjalnego apletu, można samodzielnie projektować linie algorytmiczne. 

1 miesiąc temu

Laureatem przyznawanej przez FMW nagrody im. Kamila Duszenko  za rok 2016 została Kate Juschenko z Northwestern University, USA. Nagroda w wysokości 3000 EUR została przyznana za za prace wiążące geometryczne, analityczne i probabilistyczne aspekty teorii grup, a w szczególności za znalezienie – wspólnie z N. Monodem – skończenie generowanych średniowalnych grup prostych. Pełna wersja strony poświęconej Nagrodzie jest tutaj.