Mistrzostwa Polski w Geometrii Elementarnej

Jest to jedyny konkurs w swoim rodzaju. Propaguje rozwiązywanie zadań klasycznymi metodami geometrii elementarnej (bez użycia narzędzi analitycznych, wektorowych i trygonometrycznych). Rozwija wyobraźnię geometryczną i myślenie dedukcyjne.

Organizatorom zależy na otwartym charakterze Mistrzostw, dlatego zaproszenie kierują nie tylko do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, ale także do studentów, nauczycieli, rodziców i wszystkich miłośników geometrii.

W logotypie konkursu wykorzystano motyw z obrazu Wiliama Blake’a, XVIII – wiecznego angielskiego poety i grafika, prekursora romantyzmu - „Stworzenie świata”. Obecnie w zbiorach British Museum w Londynie.

uwaga

W 2011 roku nakładem Dolnosląskiego Wydawnictwa Edukacyjnego ukazał się zbiór zadań z geometrii elementarnej Wykaż, że... autorstwa Stefana Mizi, który ułatwi przygotowania do zawodów.

regulamin zawodów

• Konkurs jest jednoetapowy i indywidualny. Nie ma podziału na kategorie wiekowe.
  • Zgłoszenie uczniów ze szkoły lub indywidualne w przypadku studenta lub nauczyciela należy przesłać za pomocą formularza on-line.
  • Uczestnicy rozwiązują 12 zadań w czasie 180 minut.
  • Po zawodach odbywa się wykład popularnonaukowy, a po nim ogłoszenie wyników.
  • Trzy pierwsze miejsca nagradzane są dyplomami i książkami, przyznawane są też wyróżnienia za najlepsze rozwiązanie poszczególnych zadań.

sprawy merytoryczne: Stefan MIZIA stefanmizia@wp.pl
sprawy organizacyjne: Małgorzata MIKOŁAJCZYK mikolaj@math.uni.wroc.pl

Klub Miłośników Zadań z Geometrii Elementarnej

Pan Stefan Mizia - nauczyciel matematyki w XIV LO we Wrocławiu, pomysłodawca i organizator Mistrzostw Wrocławia w Geometrii Elementarnej stworzył Klub Miłośników Zadań z Geometrii Elementarnej. Wszystkim chętnym, którzy podadza mu swój adres mailowy, przesyła ciekawe zadania, wskazówki i rozwiązania, a raz na jakiś czas Klub spotyka sie na sesjach zadaniowych w IM UWr lub w XIV LO. Zaproszenie do Klubu dotyczy zarówno nauczycieli jak i uczniów. Zgłoszenia należy wysyłać na adres: stefanmizia@wp.pl.

Poniżej zamieszczamy zestawy zadań z kilku spotkań Klubu.

twptolemeusza.pdf76.13 KB
okrageulera.pdf26.05 KB