Kathryn Mann laureatką nagrody im. Kamila Duszenko

Laureatką piątej edycji Nagrody im. Kamila Duszenko została Kathryn Mann z Brown University (USA).

Kathryn stworzyła rozległy program badawczy dotyczący grup homeomorfizmów i dyfeomorfizmów rozmaitości, zwłaszcza rozmaitości niskowymiarowych. Jednym z jej znaczących osiągnięć jest charakteryzacja geometrycznych reprezentacji grup podstawowych powierzchni w grupie homeomorfizmów okręgu. Reprezentacje geometryczne to te, które pochodzą od zanurzeń grupy jako kraty w grupę Liego. Udowodniła, że reprezentacje geometryczne są globalnie sztywne, to znaczy że dynamika ich działania na okręgu nie zmienia się przy (dowolnych) deformacjach. Następnie we wspólnej pracy z Maxime Wolff udowodniła twierdzenie odwrotne mówiące, że sztywne reprezentacje grup podstawowych powierzchni na okręgu są geometryczne.

Nagroda im. Kamila Duszenko przyznawana jest od 2015 roku. Kamil był wybitnym doktorantem studiującym w naszym Instytucie. Zmarł w 2014 roku. Celem Nagrody jest uhonorowanie i nagrodzenie młodego naukowca, którego prace lub badania w dziedzinie nauk matematycznych przyczyniły się do pogłębienia wiedzy i perspektyw poznawczych oraz stanowią wybitne osiągnięcie w tej dziedzinie. Organizatorem Nagrody jest Fundacja Matematyków Wrocławskich. Do Kapituły Nagrody swoich delegatów wyznaczają: Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Instytut Matematyczny Polskiej Akademii Nauk, Komitet Główny Olimpiady Matematycznej. Więcej szczegółów na stronie kamil.math.uni.wroc.pl.