Informacje dla studentów pierwszego roku, studiów pierwszego stopnia (licencjackich)

opiekun roku: dr Jan Kraszewski

Aktualności Informacje o studiach Śródroczni

• Na portierni przy wejściu do Instytutu od ul. Polaka można odbierać kluczyki do szafek na ubrania. Należy mieć ze sobą kartę zobowiązań.
  • Od poniedziałku 18 października można korzystać ze zdalnej tutorni. Zachęcam!
  • Przewodnik dla nowo przyjętych studentów pierwszego semestru studiów licencjackich. Lektura obowiązkowa, proszę czytać uważnie.
  • Prosimy wszystkie osoby rozpoczynające studia licencjackie o wypełnienie anonimowej ankiety w aplikacji MS Forms. W tym celu konieczne jest zalogowanie się na swoje uniwersyteckie konto Office365. Proszę się nie martwić – ankieta jest anonimizowana, więc pomimo zalogowania pozostaje anonimowa.
  • Informacja o obowiązkowym szkoleniu BHP.
  • Plan zajęć dla studentów pierwszego semestru studiów licencjackich.
  • Informacja o nauce języków obcych. Test kwalifikacyjny z języków obcych odbędzie się w listopadzie-grudniu 2021 r.

Zadaj pytanie opiekunowi roku mailem.

Zasady zaliczeń

1. Decyzje dotyczące studentów I roku matematyki, przyjętych w październiku, którzy kończą I semestr i nie zaliczyli przynajmniej jednego z obowiązkowych przedmiotów.
  2. Decyzje dotyczące studentów I roku matematyki, którzy kończą II semestr i nie spełnili warunków otrzymania wpisu na III semestr.
  3. Ogólnouniwersyteckie zasady zaliczania języków obcych.

Organizacja studiów

Organizacja studiów jest oparta na systemie punktowym, w którym do ukończenia studiów pierwszego i drugiego stopnia należy zebrać odpowiednią liczbę punktów za przedmioty obowiązkowe i za przedmioty, które student wybiera sam. Część wymaganej liczby punktów studenci mogą zdobywać za przedmioty niekierunkowe oraz, za zgodą Dziekana, za zajęcia prowadzone na innym wydziale i uczelni. Prócz zajęć typowo akademickich, w ofercie studiów znajdują się również tzw. kursy narzędzi informatycznych oraz kursy zawodowe. Ich zadaniem jest nauczenie studentów narzędzi aktualnie używanych w praktyce informatycznej, w praktyce sfery ekonomiczno-finansowej czy umiejętności praktycznych przydatnych w pracy nauczyciela.

Punkty otrzymuje się zaliczając przedmioty obowiązkowe i przedmioty, które student sam wybiera w czasie studiowania. Ogólne zasady systemu punktowego ECTS (European Credit Transfer System), na którym oparty jest system punktowy, określają przeciętną liczbę 30 punktów na semestr. Aby ukończyć studia pierwszego stopnia, student powinien zdobyć 171 punktów. Po zaliczeniu szóstego semestru, student otrzymuje dodatkowo 5 punktów ECTS za przygotowanie pracy licencjackiej i 4 punkty ECTS za zdany egzamin dyplomowy.

Przedmioty prowadzone dla studentów pierwszego roku

Semestr pierwszy

• Analiza matematyczna 1 oraz Analiza matematyczna I (rzymska jedynka)
  • Algebra liniowa 1 oraz Algebra liniowa 1R
  • Wstęp do matematyki oraz Wstęp do matematyki R
  • Wprowadzenie do laboratorium komputerowego

Semestr drugi

• Analiza matematyczna 2 oraz Analiza matematyczna II (rzymska dwójka)
  • Algebra liniowa 2 oraz Algebra liniowa 2R
  • Kombinatoryka oraz Kombinatoryka R
  • Przedmioty do wyboru dla pierwszego roku

Wykłady oznaczone literą R bardziej zaawansowane, wykłady bez literki są na poziomie standardowym. Nie można otrzymać równocześnie punktów za ten sam przedmiot zaliczony różnych poziomach. Co ważne, niezależnie od tego, czy student wybierze poziom standardowy, czy rozszerzony, otrzyma pełnowartościową wiedzę i nie będzie miał żadnych formalnych ograniczeń przy późniejszym wyborze specjalności.

Zaliczanie semestrów

Aby zaliczyć pierwszy semestr należy zdobyć 25 punktów ECTS oraz zaliczyć przedmioty:

• Analiza matematyczna 1 (lub I),
  • Algebra liniowa 1 (lub 1R),
  • Wstęp do matematyki lub Wstęp do matematyki R.

Aby zaliczyć drugi semestr należy zdobyć co najmniej 54 punkty ECTS (łącznie z semestrem pierwszym) oraz zaliczyć przedmioty:

• Analiza matematyczna 2 (lub II),
  • Algebra liniowa 2 (lub 2R),
  • Kombinatoryka lub Kombinatoryka R,
  • Wstęp do matematyki lub Wstęp do matematyki R.

Osoby, które chcą się starać o stypendium Rektora powinny postarać się osiągnąć zapisane w programie 60 punktów ECTS.

Proszę zapoznać się z programem studiów i zasadami zaliczeń - tam podane są zasady zaliczania semestrów, jeżeli nie zostały spełnione powyższe warunki.

Proszę przede wszystkim przeczytać, kiedy student zostaje skreślony z listy studentów.

Powrót do początku strony.