Solarygrafia - czas utrwalony - wystawa Macieja Zapióra

Solarygrafia

W dniach 20 II - 1 III 2015 w holu Instytutu Matematycznego UWr można zwiedzać wystawę fotografii otworkowej Macieja Zapióra (astronoma z UWr, obecnie Uniwersytet Balearów, Hiszpania) pt. "Solarygrafia - czas utrwalony". Zdjęcia zostały wykonane w różnych miejscach na świecie, w tym także we Wrocławiu. Wstęp bezpłatny od 8 do 20.

Wystawę zorganizował Wydział Matematyki i Informatyki UWr we współpracy z Ośrodkiem "Pamięć i Przyszłość", przy wsparciu Muzeum Uniwersyteckiego, za co pięknie dziękujemy. Dziękujemy też autorowi zdjęć za wyrażenie zgody na ich nieodpłatne wykorzystanie.

Solarygrafia, zwana tez "malowaniem Słońcem", to metoda wykonywania fotografii otworkowej w celu utrwalenia wędrówki Słońca lub innych obiektów astronomicznych po niebie. Światłoczuły materiał zostaje umieszczony w puszcze z otworkiem i przez długi czas naświetlania rejestruje drogę Słońca. Po wywołaniu kliszy otrzymujemy nie tylko piękne, ekspresjonistyczne zdjęcia, ale i wartościowe materiały dydaktyczne do wykorzystania na lekcjach przyrody, astronomii lub matematyki.

Wszystkie zainteresowane osoby zapraszamy także na warsztaty i wykład dotyczące fotografii otworkowej, prowadzone przez Adę Pałkę z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

• warsztaty dla nauczycieli nt. "Fotografia otworkowa pomysłem na uczniowski projekt edukacyjny" - 23 II, godz. 17:15, sala 601 IM UWr,
  • wykład otwarty nt. "Fotografia otworkowa, czyli pudełko pełne cudów" - 28 II, godz. 10:15, sala HS IM UWr,
  • warsztaty fotografii otworkowaj dla uczniów - 28 II, godz. 12:00, sala 601 IM UWr