Wykład "Kulczyński - niedoszły matematyk"

Sesja dedykowana pamięci rektora Kulczyńskiego, z wykładem prof. Romana Dudy pt. "Kulczyński – niedoszły matematyk".

"Rektor, od którego wszystko się zaczęło" to tytuł sesji dedykowanej organizatorowi i pierwszemu powojennemu rektorowi Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu, prof. Stanisławowi Kulczyńskiemu, która odbędzie się w poniedziałek 16 listopada. W programie m.in. panel wspomnieniowy z udziałem potomków Profesora. Zapraszamy! Wstęp wolny!

PROF. STANISŁAW KULCZYŃSKI (ur. 9 maja 1895, zm. 11 lipca 1975) 

Wybitny uczony i myśliciel, charyzmatyczny przywódca i mąż stanu. Niezwykle zasłużony i niezapomniany twórca polskich uczelni i organizator życia naukowego. Pierwszy powojenny rektor Uniwersytetu i Politechniki we Wrocławiu. Z wykształcenia był botanikiem, a z pasji – działaczem społecznym i politykiem. Przyjechał do Wrocławia dzień po swoich pięćdziesiątych urodzinach – 10 maja 1945 r. Chociaż miał pokaźny dorobek z czasów przedwojennych, to życie zaczynał tu od nowa. Dzięki jego niebywałym zdolnościom przywódczym, wielkiemu talentowi organizatorskiemu i ogromnej determinacji, w powojennym Wrocławiu szybko rozkwitło życie naukowe, a Wrocław na trwałe zapisał się na naukowej mapie Polski. Praca, którą wykonał wraz z kierowaną przez siebie Grupą Kulturalną-Naukową, zasługuje na najwyższy szacunek i uznanie. Więcej na temat życia i działalności prof. Kulczyńskiego w artykule dr Magdaleny Mularczyk.

16 listopada (poniedziałek) 2015 r.

godz. 9.00 

Oratorium Marianum 

(główny gmach UWr, pl. Uniwersytecki 1, Wrocław)

PROGRAM

9.00 wystąpienie rektora UWr prof. Marka Bojarskiego

9.15 dr Magdalena Mularczyk, Stanisław Kulczyński – życie dla nauki i społeczeństwa

9.45 prof. Grzegorz Hryciuk, Lwowskie środowisko naukowe w latach 1939–1945/1946

10.00 Kamilla Jasińska, "Jestem silny siłą moich współpracowników" – Stanisław Kulczyński jako organizator wrocławskich uczelni

10.30 dr Adolf Juzwenko, Stanisław Kulczyński i Ossolineum

10.50 prof. Roman Duda, Kulczyński – niedoszły matematyk

przerwa

11.30 panel wspomnieniowy z udziałem m.in. potomków prof. Kulczyńskiego, przedstawicieli placówek noszących jego imię, studentów z pierwszych powojennych lat i rodzin najblizszych współpracowników z okresu wrocławskiego.

Sesji towarzyszyć będzie przygotowana przez Archiwum UWr wspólnie z Uniwersytetem im. Iwana Franki we Lwowie polsko-ukraińska wystawa poświęcona Stanisławowi Kulczyńskiemu oraz projekcja filmu "Uczony i polityk" (1988, reż. Andrzej Androchowicz).

Wstęp wolny!

Sesja odbędzie się w ramach obchodów 70-lecia polskiego środowiska naukowego we Wrocławiu oraz przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Profesora.