Ramowy program studiów doktoranckich (obowiązujący od roku akademickiwgo 2011-2012)

Studia doktoranckie w Instytucie Matematycznym są studiami dziennymi. Ich program oparty jest na ogólnych zasadach ustawowych i  Regulaminie Studiów Doktoranckich w Uniwersytecie Wrocławskim, wprowadzonym zarządzeniem Rektora Nr 80/2006, oraz na  uchwałach Rady Instytutu. W szczególności obowiązują następujące ustalenia.

1. Każdy doktorant studiuje według indywidualnego programu studiów, układanego w porozumieniu z opiekunem naukowym.
  2. W ciągu pierwszych dwóch semestrów doktoranci zaliczają 3 wykłady lub seminaria w semestrze, a w następnych semestrach (do końca 4 roku studiów) - po 2 wykłady lub seminaria. W ciągu całych studiów wśród zaliczanych wykładów może być jeden wykład niekierunkowy.
  3. Każdy wykład kończy się egzaminem. Plan studiów powinien być ułożony w taki sposób, aby doktorant zaliczył przynajmniej sześć wykładów w ciągu trzech pierwszych lat studiów.
  4. Kierownik Studiów ogłasza listę wykładów i seminariów, dostępnych dla doktorantów w Instytucie Matematycznym. Lista ma charakter informacyjny. Za zgodą opiekuna naukowego i kierownika Studiów można zaliczać wykłady i seminaria spoza tej listy, także poza Instytutem Matematycznym. W ciagu całych studiów wsród zaliczanych wykładów moe byc jeden wykład niekierunkowy.
  5. Doktorant jest zobowiązany do
    • przedstawienia kierownikowi Studiów swojego semestralnego planu zajęć w ciągu pierwszych 15 dni każdego semestru;
    • złożenia indeksu i sprawozdania semestralnego do ostatniego dnia sesji egzaminacyjnej.
  6. Najpóźniej w 5. semestrze studiów każdy doktorant powinien wygłosić, w obecności członków Rady Instytutu, 45-minutowy publiczny odczyt przeglądowy, prezentując w sposób przystępny dla niespecjalistów problematykę dziedziny swoich badań naukowych.
  7. Doktoranci pobierający stypendium prowadzą zajęcia dydaktyczne w wymiarze do 90 godzin rocznie.
  8. Rada Naukowa IM zaleca, aby przewód doktorski został otwarty w czasie trwania 5. semestru studiów lub wcześniej. Według postanowień regulaminu uczelnianego wszczęcie przewodu doktorskiego powinno nastąpić do końca 3. roku studiów. Doktorant powinien złożyć rozprawę doktorską i zdać egzaminy doktorskie do końca 4. roku studiów.
  9. Doktoranci mają w Instytucie podobne prawa, jak pracownicy naukowo-dydaktyczni, w szczególności wolny dostęp do komputerów i kserografu; mogą też otrzymywać delegacje służbowe i granty naukowe.